Gündem Haberleri

  Kordon'da tekne ve eklentiler söküldü

  DHA
  11.01.2011 - 12:31 | Son Güncelleme:

  Turaç TOP/İZMİR, (DHA) - İZMİR Büyükşehir Belediyesi, yıkılması için tebligat gönderdiği, ancak uyulmadığını belirlediği Birinci Kordon’daki işyerlerinin eklentilerini sökmeye başladı. Esnaftan bazıları, uygulamaya tepki gösterirken, bazıları da ilave perde, ısıtıcı ve tabelaları kendileri söktü.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçen aralık ayında Birinci Kordon’daki 80 işyerine, Kordon Yönetmeliği’ne uymadıkları gerekçesiyle, tentelere ilave edilen perde, tabela ve ısıtıcıların sökülmesi için tebligat gönderdi. Aradan geçen süreye rağmen buna uyulmadığını belirleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı ve zabıta ekipleri, çevik kuvvet ekiplerinin de desteğiyle Birinci Kordon’a söküm çıkarması yaptı. Yaklaşık 50 görevlinin katılımıyla, bugün sabah saatlerinde, Alsancak Vapur İskelesi’nden, Cumhuriyet Meydanı’na doğru, Birinci Kordon’da yer alan işyerlerinde söküme başlandı. Ekipler, can güvenliğini tehdit ettiği, çadır görünümü ve görüntü kirliliği oluşturduğu gerekçesiyle, işyerlerinin eklentileri olan ısıtıcı, tabela ve perdeleri tek tek söktü. Sökülen malzemeler, imha edilmek üzere kamyonlara yüklendi.

  Söküm işlemi sırasında, zaman zaman ekiplerle işyerleri sahipleri arasında sözlü tartışmalar yaşandı. İşyeri sahiplerinden Osman Bulak, "8 bin TL verip bu perdeleri taktırdım. Biz burada hizmet veriyoruz. Bu perdeler müşterilemizi, güneş ışığından ve soğuktan koruyor. Kime ne zararı var. Gitsinler arka sokakta, uyuşturucu satan işyerlerine baskın yapsınlar. Onca emeğimiz boşa gitti. Bu nasıl bir uygulama" diyerek tepkisini dile getirdi.

  ’ŞANZELİZE DE BÖYLE’

  Söküm işlemini duyup işyerlerine gelen Kordon İşadamları Derneği Başkanı Ömür Şanlı ise, "Ekipler, nasıl mutlu bir iş yapıyorlar, bakarmısınız? Bu uygulama, İzmir’e yakışmıyor. Yapılan eklentiler tamamen yasal. İnsanların ekmeğiyle oynanıyor. Dünyaca ünlü Şanzelize de böyle. Perdeler, tamamen yanmaz kumaştan yapıldı. ’Ayıp’ diyorum’ dedi. Ekiplerin, söküm işlemi sürerken, bazı işyeri sahiplerinin de eklentileri kendilerinin söktükleri görüldü.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı