Gündem Haberleri

  Kordon kanı ablasına umut ışığı oldu

  A.A.
  27.10.2007 - 15:52 | Son Güncelleme:

  Akdeniz anemisi (Talasemi) hastalığı taşıyıcısı anne ve babanın kızı olan ve 6 aylıkken bu hastalığa yakalanan minik Dilara'ya tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelen kardeşinin kordon kanı umut ışığı oldu.

  Kemer'de bir pansiyonda çalışan Ali ve 8 yıl önce evlendiği Selma Bayar'ın ilk çocukları Dilara, 6 aylıkken Akdeniz anemisine yakalandı. Doktorlar, Dilara'ya uygun ilik dokusunun, ancak yeni bir kardeşten alınabileceğini söylediler. Talasemi hastalığının taşıyıcıları oldukları belirlenen anne ve baba ise normal yöntemle dünyaya getirecekleri yeni çocuklarının da talasemi hastası olma ya da taşıma riskinin yüzde 75 olduğunu öğrenince başka bir acı daha yaşadı.
  Küçük Dilara'ya 6 yıldır her 20-25 günde bir kan nakli yapıldığını kaydeden baba Ali Bayar, Dilara'nın nakledilen kanlar nedeniyle kanındaki demir miktarının artması sorunu da yaşadığını, bu yüzden de günaşırı 10 saat makineye bağlı kalarak yaşayabildiğini söyledi.
  Son umut olarak özel bir hastanenin tüp bebek merkezinde görevli Dr. Sinan Kurşun'a başvurduklarını belirten baba Bayar, şu bilgileri verdi:
  “Doktor Sinan Bey, Dilara'ya en büyük umudun sağlıklı doğacak bir kardeşten gelebileceğini anlattı. Sağlıklı kardeşin de ancak tüp bebek yöntemiyle doğabileceğini söyledi. Doktorumuz sayesinde sağlıklı bir erkek bebeğimiz oldu. Adını doktorumuzun ismi olduğu için Sinan koyduk. Bebeğimizin sağlıklı olduğunu söylediler. Çok mutluyuz ve umut doluyuz. İnşallah bir yıl sonra yapılacak ameliyatla kızımız sağlığına kavuşacak, kendisi makineye bağlı yaşamdan kurtulacak, biz de kan aramaktan ve bulamama stresinden kurtulacağız.”
  Hastanenin Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Dr. Sinan Kurşun, Ali ve Selma Bayar çiftinin hem yeni bir çocuk sahibi olmak, hem de kızlarına ilik sağlayabilecek yeni bir umut ışığı bulmak için kendisine başvurduklarını söyledi. İkisinin de talasemi taşıyıcısı olmaları nedeniyle yeni çocuk sahibi olmalarının riskli olduğunu belirten Kurşun, yaşanan süreci şöyle anlattı:
  “Aileye tüp bebek yöntemiyle şansları olabileceğini söyledim. Genetik tanı testleriyle anneye verilecek bebek taslağının (embriyon) genetik olarak hastalık taşımayan genlerden seçilmesini sağladık. Böylece 25 Ekimde aile sağlıklı bir bebek sahibi oldu. Minik Sinan'ın kordon kanını da Dilara'nın tedavisinde kullanılmak üzere işleme gönderdik. Bu kordon kanından elde edilecek kök hücreler bir yıl sonra uzman doktorlar tarafından Dilara'ya nakledilecek. Bu yöntem Dilara için büyük bir umut olacak. Çünkü bir kişiye uygun ilik dokusunun bulunma ihtimali en yüksek kişi, kardeşidir.”
  Minik Sinan'ın çok sağlıklı olduğunu söyleyen Dr. Kurşun, ailenin iki sevinci birlikte yaşamasının kendilerini de mutlu ettiğini söyledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı