GeriGündem Koray Aydın'a takipsizlik kararı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Koray Aydın'a takipsizlik kararı

Eski Bayındırlık ve İskan Bakanı, MHP Grup Başkanvekili Koray Aydın, eski Müsteşar Yardımcısı Sedat Aban, Karayolları Genel Müdürü Dinçer Yiğit ile kurumun 14 görevlisi hakkında, KKTC'deki Dörtyol-Geçitkale ve Kocaeli-Gölcük yol yapım ihalelerine fesat karıştırdıkları iddiasıyla yürütülen soruşturmada, ''takipsizlik'' kararı verildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Bekir Selçuk, Üst Yapı İnşaat Limited Şirketi sahibi Hüseyin Gündoğdu'nun şikayeti üzerine başlattığı soruşturmayı tamamladı.

Takipsizlik kararında, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı eski Müsteşar Yardımcısı Sedat Aban, Karayolları Genel Müdürü Dinçer Yiğit, Karayolları Genel Müdür Yardımcıları Münir Konak, Zeki Numanoğlu ve Ali Gürgür'ün de aralarında bulunduğu 16 kişi hakkında, 4483 Sayılı Yasa gereğince Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'ndan ön inceleme ve soruşturma izni istendiği kaydedildi.
  
SORUŞTURMA İZNİ VERİLMEDİ
  
Bakanlığın, bu kişiler yönünden her iki olayla ilgili olarak soruşturma izni vermediği belirtilen kararda, bunun üzerine Danıştay 2. Daire Başkanlığı'na itirazda bulunulduğu, ancak dairenin itirazı reddettiği bildirildi.
  
Her iki olaya ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yaptırılan bilirkişi incelemesinde, ihalelerin yasalara uygun olarak gerçekleştirildiğinin tespit edildiği ifade edilen kararda, şöyle devam edildi:

''Şikayet edilen sanıklardan Koray Aydın, suç tarihinde 57. Hükümet'in Bayındırlık ve İskan Bakanı'dır. Her iki olayda sanığa isnat edilen suçlar, görevine ilişkindir. Anayasa'nın 100, TBMM İçtüzüğü'nün 107. maddelerine göre, Başbakan ve Bakanlar hakkında soruşturma yetkisi TBMM'ye ait olup, bu kişiler hakkında Başsavcılığımızın soruşturma yetkisi bulunmadığından, mevcut Anayasal sistem nedeniyle Koray Aydın hakkında soruşturma açılmasına yer olmadığına karar verilmiştir.''

Kararda, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı eski Müsteşar Yardımcısı Sedat Aban, Karayolları Genel Müdürü Dinçer Yiğit, Karayolları Genel Müdür Yardımcıları Münir Konak, Zeki Numanoğlu ve Ali Gürgür, Yapım Daire Başkanı Dursun Ali Koçel, Araştırma, Planlama ve Koordinasyon (APK) Daire Başkanı Salih Irmak, Asfalt Şubesi Müdürü Arif Çolak, Yapım Şube Müdürü Sadık Demircan, İhale Komisyonu üyeleri Ferhat Saruhan, Hüseyin Doğanay ve Şadan Akdemir, APK Daire Başkanlığı'nda Keşif ve İdare şefi Tayfur İkizünal, Yapım Daire Başkan Yardımcısı Şener Çıtak, teknik şef Muzaffer Çetin ve mühendis Erdoğan Gül hakkında 4483 Sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun'un 11. maddesi gereğince takibata yer olmadığı kaydedildi.

Soruşturma kapsamında, her olayda ihalelere katılan ve ihaleleri alan firmalar yönünden de suç teşkil eden bir eylem tespit edilmediğinden takibata yer olmadığına karar verildi.
 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle