Gündem Haberleri

  Koray Aydın kendini savundu

  Hürriyet Haber
  13.10.2005 - 13:02 | Son Güncelleme:

  Eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın'ın, “ihalelerde usulsüzlük yapıldığı ve mal varlığında haksız artış olduğu” iddiasıyla Yüce Divan'da yargılandığı davaya devam edildi.

  Duruşmada söz alan sanık Koray Aydın, TBMM Soruşturma Komisyonu'nun, “malvarlığıyla ilgili araştırma yapmadığını” iddia etti. Komisyonun, malvarlığı ile ilgili “bir iddiada bulunduğunu, içini dolduramadığını” savunan sanık Aydın, “Sırf suçlamak, aldıkları emri yerine getirmek için 'malvarlığını ibraz edemedi' gibi cümlelerin arkasına sığındılar” dedi.

  Bakan olduğu 1999 yılından 2001 yılına kadar malvarlığında herhangi bir artış olmadığını, hatta bu dönem içinde malvarlığında azalma olduğunu söyleyen Aydın, “Ama TBMM Soruşturma Komisyonu, 1995'teki ilk mal beyanımı dikkate alarak, vatandaş Koray Aydın'ı irdeleyerek, bakan Koray Aydın'ı suçladı. Burada yargılanan bakan Koray Aydın, vatandaş Koray Aydın'ın bir bildirimde bulunma gereği yoktur. Bakan Koray Aydın'ın nasıl verilmeyecek bir hesabı yoksa vatandaş Koray Aydın'ın da verilemeyecek bir hesabı yoktur” diye konuştu.

  TBMM Soruşturma Komisyonu'nda 1995-1999 yılları arasındaki, yani bakan olduğu döneme kadar olan mal beyanlarının incelendiğini söyleyen Aydın, “Ben o dönemde ticari faaliyette olan bir insanım, hiç soruşturma yapmadan, bilgi, belge bulmadan, afaki, baştan savarcasına bir iddiada bulunulmuştur” dedi.
  Sanık Aydın, mal beyanını tablo haline getirdiğini, gelecek duruşmada Yüce Divan'a sunacağını da bildirdi. 

  Duruşmada tanık olarak dinlenen Yunus Doğan da ticaretle uğraştığını ve sanık Aydın'ın inşaat şirketi ile ticari ilişki içinde olduğunu söyledi.

  Ankara'daki inşaat sektörüyle ilgili firmaların tümünü bildiğini, Koray Aydın'ın firmasının da Ankara'daki büyük toptancılardan biri olarak bilindiğini anlatan Doğan, Koray Aydın'ın firması ile “ucuz ve işlerine geldiği için” ticari ilişki içinde olduklarını kaydetti. Doğan, “Koray Aydın bakan olmadan, hatta 1990 yılından önce bile ticari ilişkimiz vardı. Fiyatları ucuz devam ettiği sürece bundan sonra da ticari ilişkimiz devam edecektir” dedi.

  Yüce Divan Başkanı Tülay Tuğcu'nun “Kilis Devlet Hastanesi inşaatını aldınız. Bu inşaatın malzemelerini Ankara'dan almak daha mı ucuz?” sorusu üzerine Doğan, inşaat malzemeleriyle ilgili toptancıların Ankara'da bulunduğunu, bu nedenle fiyatların ucuz olduğunu belirtti. Doğan, “Biz bakanın firmasından o dönemde malzeme satın almadık. Fiyatları uygun değildi” diye konuştu.

  Sanık Koray Aydın'ın firmasından Kırşehir ve Kocaeli'ndeki özel projeler için malzeme satın aldıklarını ifade eden Yunus Doğan, Koray Aydın ile tanışıklıklarının ve ticari ilişkilerinin çok eskiye dayandığını söyledi.

  ÖĞRENCİLER DE İZLEDİ

  Tanık Ali Yılmaz'ın dinlenmesi için tebligat çıkarılmasına karar verilen duruşma, 18 Kasım Cuma gününe bırakıldı.
  Gelecek duruşmada ayrıca, eski Müsteşar Yardımcısı Sedat Aban ile danışmanı Sadrettin Dinçer'e ait hazırlık soruşturması ifadelerini içeren video kaydının kapalı oturumda izlenmesine karar verildi.
  Bu arada, Yüce Divan'daki duruşmayı Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1. sınıf öğrencileri de izledi. 

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı