Gündem Haberleri

  Koray Aydın istifasını geri çekebilir

  Hürriyet Haber
  05.11.2001 - 15:07 | Son Güncelleme:

  MHP'nin, Grup Başkanvekilliğine getirerek itibarını iade ettiği Koray Aydın'ın istifasıyla ilgili senaryolar giderek belirginleşiyor. MHP'lilerin, savcılık iddianamesinden sonra Genel Kurul'da 'ret' oyu verecekleri netleşirken, Aydın'ın istifasını geri alma ihtimali de güç kazanıyor.

  Genel Kurul'da, Salı günü SP'lilerce Hükümet hakkında verilen gensorunun gündeme alınıp alınmamasına ilişkin görüşmelerin yanı sıra Anayasa'nın 86. maddesine ilişkin değişikliğin ilk turunun yapılacağı belirtildi. Bu çerçevede, ''Gündem'in yoğunluğu nedeniyle Aydın hakkındaki görüşmenin Çarşamba gününe'' bırakılabileceği kaydedildi.

  MHP'LİLER ''RET'' DİYECEK

  MHP yöneticileri, Koray Aydın'ın 5 Eylül'de, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın yanı sıra milletvekilliğinden de istifasının ''kendi talebi'' olduğunu belirterek, şunları söylediler:
  ''Biz Koray Aydın'ın suçsuz olduğuna, onun milletvekilliğinden istifasını gerektirir bir durum olmadığına inanıyorduk. Hazırlanan iddianame de bunu ortaya koymuş, durum netleşmiştir. Konu gündeme geldiğinde istifanın reddi yönünde oy kullanacağız. Diğer partilerden de bunu talep edeceğiz."

  MHP'liler, Aydın'ın hakkındaki iddialardan sonra bakanlık ve milletvekilliğinden istifa etmekle ''Partisinin ve siyasetin yıpratılmasını önlediğini'' kaydettiler.

  GRUP BAŞKANVEKİLLİĞİ ÖNEMLİ

  MHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, haftasonu partisinin Kızılcahamam'daki toplantısında ''Vurgun operasyonu sonrasında açıklanan iddianamede Koray Aydın'ın adının geçmediği ve herhangi bir suçlama yöneltilmediğini'' kaydetmişti.

  Bahçeli, ''Sayın Bakan'a iade-i itibar yapılacaktır. Salı günündenitibaren, üçüncü MHP Grup Başkanvekili olarak görevine başlamış olacaktır'' açıklamasını yapmıştı. MHP yöneticileri, Aydın'a verilen yeni görevin çok önemli olduğunu söylediler.

  TEK TARAFLI İRADE BEYANI

  Bu arada, Koray Aydın'ın milletvekilliğinden istifasını geri alabileceği belirtildi. İstifanın ''tek taraflı irade beyanı'' olduğunu dile getiren MHP yöneticeleri, Aydın'ın istifasını geri alıp almaması konusunun tümüyle kendi inisiyatifinde olduğunu kaydederek, bu konuda ''kendisinden bir talepte bulunulmadığını'' söylediler.

  Aydın'ın, bugün öğle saatine kadar istifasını geri alma konusunda TBMM Başkanlığı'na herhangi bir başvuruda bulunmadığı öğrenildi.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı