Gündem Haberleri

  Köpük partisi faciası davasında sona gelindi

  Teslime TOSUN/ANTALYA, (DHA)
  18.12.2009 - 14:48 | Son Güncelleme:

  ANTALYA'nın Kundu bölgesindeki 5 yıldızlı bir otelde geçen yıl köpük partisi sırasında meydana gelen ve 3 kişinin öldüğü, 2 kişinin yaralandığı kazayla ilgili davada karar aşamasına gelindi.

  Cumhuriyet savcısı Mustafa Piroğlu, tutuksuz yargılanan köpük makinesi operatörü Tuncay Duran, firma sahibi Erol Kabaca ve otelin genel müdürü Mehmet Yılmaz için 3'er yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası talep etti.

  Kundu'daki bir otelde geçen yıl 22 Temmuz'daki partide köpük makinesinin devrilerek elektrik akımının suyla temas etmesi sonucu, 2 İsrailli turist ile animasyon görevlisi Fikret Şakacı (20) ölmüş, cihaz sorumlusu Tuncay Duran (32) ile Kazakistan uyruklu Lanin Gorgi (21) yaralanmıştı. Olayın ardından Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi doğrultusunda hazırlanan ilk bilirkişi raporunda, kazaya zincirleme hataların neden olduğu belirtilmişti. Cumhuriyet Savcısı Adem Eryılmaz da, Duran, Kabaca ve Yılmaz'ın, 'taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak' suçundan 3 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası ile yargılanmalarını talep etmişti.

  Davaya bugün Antalya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmaya operatör Duran, Otel Müdürü Mehmet Yılmaz, Element Ses ve Işık Sistemleri sahibi Erol Kabaca ile sanık avukatları katıldı.

  Olayda yaşamını yitiren İsrailli 18 yaşındaki Nır Hakim ve 14 yaşındaki Shav Hakim’in annesi Alexsandra ve babası Nisan Hakim’in avukatı Mehmet Akıncı, bilirkişi raporlarına itiraz etti. Avukat Akıncı, “Bilirkişiler hazırladıkları raporda müvekkillerim için neredeyse (Bu olay kendi ülkelerinde olsa kaza olarak nitelendirilir) demeye getirmişler. Bu olayda her sanık ayrı ayrı ve birinci derecede kusurludur. Verilecek ceza buna göre verilmelidir. Bu bilirkişi raporlarına itiraz ediyoruz, yenisinin alınmasını talep ediyoruz” dedi.

  Sanık avukatları da bu rapora müvekkillerinin kusursuz olduğunu belirterek itiraz etti. Firma sahibi Erol Kabaca, “Otelin uzatma kablosu ile kablo çekerek köpük makinasına elektrik verildiği ve bu makinanın 3 defa devrildiği belirtiliyor. Bu makine devrilmişse bir yerlerinde kırık olmuştur. Bu konunun açığa kavuşturulması için yerinde keşif yapılmasını istiyorum” dedi. Avukatı olmayan köpük makinasının operatörü Tuncay Duran ise, “Ben köpük makinesi filan devirmedim” dedi.

  Yargılamanın yapıldığı Antalya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi Savcısı Mustafa Piroğlu, mütalaasını verdi. Savcı Piroğlu, tutuksuz yargılanan Vanezia Palace Genel Müdürü Mehmet Yılmaz, firma Erol Kabaca ve köpük makinesi operatörü Tuncay Turan hakkında ‘taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak’ suçundan 3'er yıldan 15'er yıla kadar ayrı yarı hapis cezası istedi.

  Mahkeme hem sanık, hem müşteki avukatlarının yeniden bilirkişi raporu alınması taleplerini reddetti. Avukatlar savcının mütalaasına savunma için süre istediler. Bunun üzerine mahkeme heyeti, duruşmayı 9 Şubat 2010 tarihine erteledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı