Gündem Haberleri

  Köprülerin kara noktaları

  Hürriyet Haber
  16.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sürücülerin köprüden geçerken çevreyi seyretme istekleri kazalara neden oluyor.

  AVRUPA ile Asya kıtalarını birbirine bağlayan iki köprü üzerinde, sürücülerin boğazı seyretmek isteği kazalara neden oluyor.

  Avrupa ile Asya kıtalarını birbirine bağlayan Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprülerinin üzerleri ile giriş ve çıkışlarında, trafik kazalarının yoğun olduğu dört kara nokta bulunuyor. Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’nün hazırladığı istatistiki raporda, kara noktalar arasında yer alan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerinde, 2000 yılının ilk üç ayı içerisinde 85 kazanın meydana geldiği belirtildi. Bu kazalardan 7’sinde 8 kişi yaralanırken, diğer 78 kaza ise maddi hasarla atlatıldı.

  Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerindeki kazaların meydana geliş nedenleriyle ilgili olarak raporda şöyle deniyor:

  ‘‘Araç sürücüleri, köprü üzerinde seyir halindeyken İstanbul Boğazı’nı seyretmek istediklerinden veya aşırı heyecanlandıklarından dikkatsiz davranmaları ve köprü üzerinde sollama yapmaları sonucu trafik kazaları meydana gelmektedir.’’

  Fatih Sultan Mehmet Köprüsü gişeler mevkii de, İstanbul’daki 102 kara nokta arasında yer alıyor. Burada da yılın ilk üç ayında 3 kişinin yaralandığı 120 kaza meydana geldi. Bu kazaların nedenleri olarak, gişe sahasında sürücülerin süratli ve boş turnikelere aniden girmeleri gösteriliyor.

  Raporda ayrıca, Boğaziçi Köprüsü’nde de iki kara nokta bulunduğu belirtiliyor. Boğaziçi Köprüsü girişi kuzey yol olarak gösterilen noktada, Ocak, Şubat ve Mart aylarında, bir kişinin öldüğü, dört kişinin de yaralandığı 99 kaza meydana geldi. Diğer kara nokta olan köprü çıkışında da, aynı dönemde 51 maddi hasarlı kaza oluştu. Bu kazaların, trafiğin yoğun olduğu saatlerde sürücülerin önlerindeki aracı yakın takip etmeleri ve şerit ihlalinden kaynaklandığı belirtildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı