Gündem Haberleri

  Köprülerde iş yavaşlatma eylemi

  Hürriyet Haber
  20.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Enerji-Yapı Yol Sen'in önderliğinde, Türkiye genelinde eylem yapılıyor. İstanbul'daki köprülerde işi yavaşlatarak eyleme katılan karayolları işçilerinin eylemiyle kent trafiği özellikle sabah ve akşam saatlerinde yine felç olacak.

  KARAYOLLARI memurları, İstanbul'da dün sabah 08.00'den itibaren üç gün süre ile iş bırakma eylemine başladı. Eylem Boğaz köprülerinde iş yavaşlatılarak gerçekleştiriliyor. Eylem programına göre sendika yetkilileri bugün saat 13.00'te Kartal Köy Hizmetleri 18. Bölge Müdürlüğü'nde konusunda bir basın açıklaması yapacak. Yarın da DSP İl Başkanlığı'na başvurularak sendikanın talepleri duyurulacak.

  Karayolları memurları, özlük haklarının iyileştirilmesi isteğiyle 7 Mart, 31 Mayıs, 7-27 ve 28 Haziran günlerinde de Türkiye genelinde iş bırakma ve yavaşlatma eylemi yapmışlardı.

  17. Karayolları Bölge Müdür Yardımcısı Emin Dursun ise dün saat 12.00'de yaptığımız görüşmede ‘‘Boğaziçi ve Fatih Köprüsü ile görüşmemizi yaptık. Şu anda herhangi bir eylem söz konusu değil. Ve köprülerimizde herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır. Trafik gayet normal’’ dedi.

  Emin Dursun, köprü civarındaki polis ekipleri tarafından eyleme katılacak olan memurların kimliklerinin bildirileceğini de sözlerine ekledi.

  Yetkililer dahi bilmiyor

  Boğaziçi Köprüsü Bakım-Onarım-İşletme Baş Mühendisliği ise konuya ilginç bir yanıt verdi. ‘‘Eylem yok. Herşey gayet normal. Konuyla ilgili bilgimiz de yok. En üstteki yetkililerimiz de bilmiyor.’’

  Buna karşın Enerji-Yapı Yol Sendikası İstanbul Şube Sekreteri Rıfat Uysal olmak üzere, sendika üyeleri Tapu Kadastro, İller Bankası, Karayolları, Devlet Su İşleri, köprüler hatta köprü gişelerindeki memurlarla konuşmak için işletmeleri dolaştı.

  1998 yılında köprülerde iki kez iş bırakma eylemi yapılmış ve Enerji-Yapı Yol Sendikası’na 40 milyar ceza verilmişti. Bu yüzden sendika tarafından gerçekleştirilen son eylemde iş bırakma yerine iş yavaşlatma yapılıyor.

  Türkiye çapında 30 bin üyesi olan Enerji-Yapı Yol Sendikası’na bağlı işçiler Ankara ve İzmir'de de halen yürüyüş eylemleri gerçekleştiriyorlar.

  Eylemin sebebi

  Enerji-Yapı Yol Sen İstanbul Şube Başkanı Erhan Karaçay eylemlerinin nedenlerini şöyle açıkladı:

  ‘‘Bayındırlık Bakanlığı ve genel müdürlüklerine bağlı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü ve Afet İşleri Genel Müdürlüğü, Teknik Araştırma Uygulama Genel Müdürlüğü gibi örgütlü olduğumuz il müdürlüklerinde çalışanların üç yıllık seyyar görev ve afette fazla mesaileri ödenmedi, ücret dengesizliği giderilmedi. Bayındırlık ve Karayolları'nın tazminat ödemesi gibi özlük hakları da ödenmiyor. Hükümetin 29 Haziran'da aldığı yetki kararnamesi ile memurların ücret farklılıkları giderilecekti. 7 Mart'ta dosyalar sunuldu. 31 Mayıs ve 7 Haziran'da bir günlük iş bırakma ardından 27-28 Haziran'da iki gün iş bırakıldı. Merkez Yönetimi; Bayındırlık Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan ile görüşmeyi sürdürdü. Meclis tatile girince, yetki kararnamesi ve özlük haklarının düzeltilmesi yerine sendikal hakları hedef alan kanun hükmünde kararname hazırlandı. Mühendisinden memuruna kadar herkes tükendi. Nemaların ödenmesi için bir takvim belirlenmedi. Özlük hakları ve ücretlerin düzeltilmesi için eylem yapılacak. Ekim ve Kasım’da diğer konfedarasyonlarla daha geniş eylemler söz konusu olacak.’’

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı