Gündem Haberleri

  Köprü zammına bozuk paralı protesto

  Hürriyet Haber
  14.07.2001 - 13:02 | Son Güncelleme:

  Tüketiciyi Koruma Derneği ve ENDURO Motosiklet Kulübü, köprü ve otoyollara gelen zammı 25'er bin liralık bozuk paralarla ödeyerek protesto etti.

  Yaklaşık 100 motosiklet ve 20 otomobille gişelere gelen grup, üzerlerinde "zamlara hayır", "zamlara dur" ve "gişelerde soygun var" yazılı pankartlar taşıdı.

  Eylemciler gişelerden geçerken, 2 milyon liralık geçiş ücretini, poşet içine koydukları 25'er bin liralık bozuk paralarla ödemek istediler. Bu arada, gişe memurlarıyla, eylemciler arasında tartışmalar yaşanırken, köprü trafiği de tıkandı. Çok sayıda polisin güvenlik önlemi aldığı eylemde, grubun geçişi yaklaşık yarım saat sürdü.

  'KÖPRÜDEN GEÇİŞ İÇİN BİR AVUÇ PARA ÖDÜYORUZ'

  Köprüdeki eylemin ardından TÜKODER'in Kadıköy'deki Genel Merkezi'nin bahçesinde basın mensuplarına bir açıklama yapan Dernek Genel Başkanı Mehmet Sevim, kamusal hizmetlere sık sık yapılan zamlarla krizin faturasının tüketicilere çıkarıldığını söyledi.
     Köprü ve otoyollara yapılan 'fahiş' zamların 'ekonomik kriz afetinin' son örneği olduğunu belirten Sevim, şöyle devam etti:  

     "Ancak IMF'ye verilen ek niyet mektubundan da anlaşılacağı gibi kamu mal ve hizmetlerine yapılan zamlar bundan böyle de artarak devam edecektir. Bu haksız uygulamaların durdurulması için geçen hafta Danıştay'a başvurarak hukuk mücadelesi başlattık. Bugünden itibaren de'zamlara dur' kampanyası başlatıyoruz."

  Türk lirasının değer kaybına dikkat çekmek amacıyla eylemde geçiş ücreti olarak bozuk para kullandıklarını kaydeden Sevim, ''Gördük ki, köprüden geçerken bile avuç avuç para ödüyoruz. Paramız pul oldu'' dedi.  

  ENDURO Motosiklet Kulübü Başkanı Mehmet Çelenk de, yollarda en az görülen araçlardan birinin motosiklet olduğunu, buna rağmen kamyon ve ağır vasıtalardan alınan ücret kadar geçiş ücreti alındığını belirterek, bunu protesto etmek için eyleme destek verdiklerini söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı