GeriGündem Köprü yanlış yerde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Köprü yanlış yerde

İstanbul Teknik Üniversitesi'nin hazırladığı, ‘‘Valide Sultan Köprüsü'nün Haliç'teki su sirkülasyonuna etkisi’’ başlıklı teknik raporun sonuç bölümünde şu görüşlere yer verilmiş:

‘‘Haliç üzerine yapılmış olan eski ve yeni çalışmalar, ölçüm ve gözlem sonuçları değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmelerin hepsi, yeni konumu ve ismi ile Valide Sultan Köprüsü'nün Haliç'teki sirkülasyonu engellediğini göstermektedir.

Köprü eski konumunda iken (Karaköy-Eminönü arası), Haliç'le ilgili olarak yapılan bütün araştırmalarda sirkülasyonu engelllediği hususuna değinilmiş ve köprünün Haliç dışında başka bir bölgeye taşınması önerilmiştir.

Köprü yeni konumuna getirilirken maalesef, Haliç'te yerleştirilebilecek en gayrı müsait konuma taşınmıştır. Bu konum Haliç'teki sığ kısmın tam başlangıcıdır. Su derinliği 4-5 metre civarındadır. Köprü buraya yerleştirilince sanki baraj gibi Haliç'i iki kısma ayırmış, iki kısım arasında sadece orta açıklıktaki kısımda akım mümkün olmuş, zaten düşük olan akıntı hızları bu engelleme ile daha da küçülmüştür. Gerek dalga, gerek gel-git hadisesi ile oluşabilecek sirkülasyona mani olunmuş ve Haliç'in menba tarafı adeta boğulmuş, mansap kısmından koparılmıştır. Dolayısıyla hacmi küçük olan menba bölgeside süratle siltlenme ile dolmuş, derinlik ortalaması bir metreye kadar düşmüştür. Bazı bölgelerde adacıklar oluşmuş, bu bölgedeki kirlilik mansap bölgesine göre belirgin şekilde artmıştır.’’


Yorumları Göster
Yorumları Gizle