Gündem Haberleri

  (Köpekleştirme) şahsiymiş

  Hürriyet Haber
  07.12.2014 - 01:22 | Son Güncelleme:

  Ömer Tuğrul İnançer'in 1 Kasım 1928 Harf Devrimi ile ilgili sarf ettiği “İnkilap mı? İnkilap ne demek biliyor musunuz ‘Köpekleştirme’ demektir. Bu memlekette inkilap (köpekleştirme) yapılmıştır" sözleri büyük tepki çekti. CHP’li Akif Hamzaçebi çağıranları istifaya davet ederken, MHP’li Oktay Vural bu sözlerin Türk milletine hakaret olduğunu söyledi. Skandal sözlerin yayınlanmasından sonra gözler Meclis Başkanlığı'na çevrildi. Meclis'ten beklenen açıklama Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in Umman'da olması nedeniyle Türkiye Büyük Millet Başkanlığı İdari Teşkilatı'ndan yapıldı.

  Türkiye Büyük Millet Başkanlığı İdari Teşkilatı'nca Ömer Tuğrul İnançer'in her yıl aralık ayında Konya'da yapılan ve bütün devlet erkanının katıldığı Şeb-i Arus törenlerinde de Hz. Mevlana'yı anlattığını belirtilerek, "Konuşmacının söz konusu haberde öne çıkarılan ve konferansın konusuyla bağlantılı olmayan ifadeleri, tamamen şahsi değerlendirmelerini yansıtmaktadır" ifadesi kullanıldı.

  (Köpekleştirme) şahsiymiş ATATÜRK'ÜN DEVRİMİ İÇİN ÇİRKİN BENZETME

  (Köpekleştirme) şahsiymiş Tuğrul İnançer'in sözlerine CHP ve MHP'den tepki  TBMM İdari Teşkilatından, 5 Aralık'ta TBMM'de düzenlenen "Hz. Mevlana'yı Anlamak" konulu konferansla ilgili olarak bir basın organında çıkan "Meclisin içinde skandal sözler" başlıklı haberle ilgili açıklama yapıldı.

  Açıklamada, TBMM İdari Teşkilatı olarak, personelin mesleki ve kişisel gelişimini sağlamak üzere çeşitli eğitim programları ve konferansların düzenlendiği bildirildi.

  Bu kapsamda daha önce de İlber Ortaylı, Üstün Dökmen, Ferhunde Öktem, Taha Akyol, Cihan Ünalı ve Abdülkadir Çevik gibi konusunda uzman pek çok ismin söz konusu konferanslar için kuruma davet edildiği ve bir kısmına milletvekillerinin de katıldığı vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi:

  "Aynı şekilde, Hz. Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin vuslat yıl dönümüne denk gelen aralık ayında da Hz. Mevlana'yı anlatmak üzere, ülkemizde Hz. Mevlana konusunda en yetkin fikir adamlarından biri olan Ömer Tuğrul İnançer davet edilmiştir. Konferansın konu başlığı 'Hz. Mevlana'yı Anlamak' olarak belirlenmiştir. İnançer, her yıl aralık ayında Konya'da yapılan ve dahil bütün devlet erkanının katıldığı Şeb-i Arus törenlerinde de Hz. Mevlana'yı anlatmaktadır. Konuşmacının söz konusu haberde öne çıkarılan ve konferansın konusuyla bağlantılı olmayan ifadeleri, tamamen şahsi değerlendirmelerini yansıtmaktadır."

  ÇAĞIRAN İSTİFA ETSİN

  Akif Hamzaçebi (CHP Grup Başkanvekili): Meclis yönetiminin bu kişiye eğitmen olarak Meclis’e çağırmasıyla Milli Eğitim Şûrası’nda alınan kararlar, aynı zihniyetin ve kafanın göstergesidir. Bu kişilerin cumhuriyet, eşitlik, özgürlük, laiklik, çağdaş ve modern hayatla sorunları var. Kadınlara özgürlük veren cumhuriyet bu nedenle kötüdür. Bu kişiyi Meclis’e kimlerin çağırdığını bilmek istiyorum. Sorumlusu derhal istifa etmelidir.

  MİLLETE HAKARET EDİYOR

  Oktay Vural (MHP Grup Başkanvekili): Böyle bir kişi Meclis çalışanlarına neyin eğitimini verir? Sözleriyle millete hakaret eden kişinin Meclis’teki eğitim programında ne işi vardır? Hangi zihniyet bunu davet etmiştir? Açıkça millete hakaret edilmiştir. Ne demek köpekleştirme? Mevlana’yı anlatmak için bundan daha kötü biri seçilebilir mi? Mevlana, dürüstlüğün, temizliğin, hoşgörünün ve sevginin temsilcisidir. Eğer Meclis personeline eğitim verilecekse dürüst yönetim nasıl olur, insanlara zulüm yapmadan yönetim nasıl olur, yolsuzluk yapmadan ülke nasıl yönetilir onları öğretecek kişileri çağırsınlar.

  KİM ÇAĞIRDI KRİZİ

  Programı yapan TBMM İnsan Kaynakları Başkanlığı’nın Genel Sekreter Yardımcısı Haydar Çiftçi’ye bağlı olduğu belirtildi. Konukların isim listesinin Meclis Başkanlığı’na gönderilmediği de öğrenildi. TBMM Başkanlığı İdari Teşkilatı adına yapılan yazılı açıklamada ise “Konferansın konu başlığı ‘Hz. Mevlana’yı Anlamak’ olarak belirlenmiştir. İnançer, her yıl Konya’da yapılan ve dahil bütün devlet erkanının katıldığı Şeb-i Arus törenlerinde Hz. Mevlana’yı anlatmaktadır. Konuşmacının söz konusu haberde öne çıkarılan ve konferansın konusuyla bağlantılı olmayan ifadeleri, tamamen şahsi değerlendirmelerini yansıtmaktadır” denildi. Nuray BABACAN / ANKARA

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı