Gündem Haberleri

  Köpekleri öldürdük lütfen bağış yapın

  ANKARA
  03.07.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ankara’da ’eğitim tazelemeye’ gelen 6 bomba arama köpeğinden 5’inin bırakıldıkları araçta ölmesi üzerine, Emniyet Genel Müdürlüğü hem soruşturma başlattı, hem de vatandaşlara ’Köpek bağışlayın’ çağrısında bulundu.

  POLİSİN kapıları kilitli araç içinde unuttuğu 5 bomba arama köpeğinin havasızlıktan ölmesi ile ilgili olarak soruşturma başlatıldı. Çeşitli il emniyet müdürlüklerinde uyuşturucu madde, bomba ve silah operasyonlarında dedektör olarak kullanılan köpekler, belirli zamanlarda Ankara’ya getirilerek tekrar eğitimden geçiriliyor. Geçen hafta 2’si Ankara Emniyet Müdürlüğü’nden, 1’i Cumhurbaşkanlığı Koruma Şube Müdürlüğü’nden, 3’ü de başka illerden getirilen 6 köpek Gölbaşı’ndaki Köpek Eğitim Merkezi’nde eğitime alındı.

  6 köpekten 5’i öldü

  Köpek eğitmenleri, öğle yemeği nedeniyle ara verirken köpekler, de dinlenmeleri için özel soğutma sistemli araçlara bırakıldı. Görevliler açık arazide güneşte bırakılan aracın soğutma sistemini çalıştırmayı unuttu.

  Yaklaşık bir saat sonra aracın kapısını açan görevliler köpekleri baygın buldular. Cumhurbaşkanlığı Koruma Şube Müdürlüğü’nde görev yapan kurt köpeği dışındaki beş köpek kurtarılamadı.

  ’Maske’ de öldü

  Havasızlık nedeniyle boğulan köpeklerden birinin, geçen yıl Ankara’da 500 kilo patlayıcıyı bulan Maske isimli köpek olduğu anlaşıldı. Alman kurdu olan Maske, bombalı saldıralara karşı eğitilmişti. Polis köpeklerinin ölümü emniyet teşkilatında büyük üzüntü yaratırken, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal olayın araştırılması talimatını verdi. İki polis başmüfettişi, köpeklerin ölümü ile ilgili olarak 4 polis eğitmenin ifadesini aldı. Eğitmenler hakkında ne gibi işlem uygulanacağına soruşturma sonucunda karar verilecek.

  Emniyet Genel Müdürlüğü ayrıca, beş köpeğin ölümünden sonra yeniden eğitilmesi için vatandaşlara köpek bağışı çağrısında bulundu. Emniyete köpek bağışlayan şahısların talebi olması halinde, eğitilecek köpeklere kendilerinin belirleyeceği isimler verilecek ve haftanın belli günleri köpeklerini görebilecekler. Kesin ölüm nedenlerinin belirlenebilmesi için 5 köpeğin ölüsü otopsiye gönderildi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı