Gündem Haberleri

  Köpek Giren Eve Melek Girmez mi?

  Hürriyet Haber
  03.01.2006 - 15:29 | Son Güncelleme:

  İlk iddia kedilerin nankör olduklarına dayanıyordu. “Nankör Kedi” tanımlaması yıllardır süren bir iddiaydı ve zaman zaman bu iddia ısıtılıp ısıtılıp piyasaya sürülüyordu. Son olarak Alman Haber Ajansı DPA, Lübeck mahreçli (kaynaklı-çıkışlı) bir haberinde “nankör kedi” söylemini kanıtlamaya çalışıyordu.

  Sanki haber kalmamış gibi. Bu habere göre bir kedinin sahibi ekmeğine yağ sürerken elinden güya bıçağını düşürmüş. Düşen bıçak ayak parmaklarından birini kesip, ayaktan ayırmış (Bıçak değil satır olmalı) Bu durumu izleyen evin kedisi kopan parmağı kapıp, pencereden atlamış (tesadüf ya, pencerelerin hepsi açıkmış galiba) ve evden kaçmış. Habere göre nankör kedi bir daha eve geri dönmemiş.

  Bu habere ilk tepki Nataşa’dan geldi. Nataşa haberde ne kedinin, ne parmağı kesilen adamın adının geçmediğini, böyle bir asparagas (yalan-hayali) haberin ancak Alman gazetecilerin işi olabileceğini vurguladı “Yani o nankör denilen kedi, bir tek ayak parmağı uğruna sıcacık yuvasını terkeder mi? Biz bu kadar aptal mıyız? Sıcacık evde pirzola, biftek varken, bunları buzdolabından elde etmek varken, ev sahibimin parmağını neden kaçırayım? Olsa olsa oynamak için almıştır, sonra da getirmiştir.” diyerek tüm kedilerin hislerine tercüman olmaya çalışıyordu.

  Masume, nankör kedi hakkında daha fazla konuşmaya gerek bile olmadığını bu yalan haberin tekzibi için DPA’ya noterden yazı gönderileceğini söyledi. Diğer konuya geçileceğini belirtti.

  Diğer konu Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ulemalarından Prof. Dr. Orhan Çeker’in “Köpek beslenen eve, Cebrail de dahil hiç bir melek girmez. Meleğin girmediği ev de şeytanla dolar. Şeytanların bulunduğu yerde ise fesat ve huzursuzluk hâkim olur” şeklindeki fetvası sadece köpekler değil, tüm insanlar arasında büyük tepki yaratmıştı.

  Tabii evde yaşamasa da bizim site sakini Tomi de bundan nasibini alınca küplere binmişti. Bu sözlere hayvanlardan çok önce sivil toplum kuruluş ve dernekleri tepki gösterdi. Öyle bir tepki de evine köpek almayı düşünmeyenler bile tersini yaptılar. Konya’da ulema Çeker’e rest çeken aileler köpek barınağına adeta hücüm ederek bir günde 15 köpeği evlerine aldı. Konya Hayvanları Koruma Derneği Başkanı, hayretler içinde kalıp, aylardır tek köpek için kimse bulamadıklarını itiraf etmek zorunda kaldı.

  Tomi, toplantıda tartışılan bu konu için söz istedi ve “Ulemaya sorunca böyle olur. Ama ulemadan ulemaya da fark var yani” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Diyanet İşleri Eski Genel Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Cuma Sohbetleri köşesinde konuya açıklık getirdi. Yazısında ayet mealini açıkladı. Bu da şöyleymiş: ‘Yerde yürüyen hayvanlar ve iki kanadıyla uçan kuşların hepsi sizin gibi ümmettir (yani topluluk). Biz bu kitapta hiç bir şeyi noksan bırakmadık. Sonra ancak onlar toplanıp Râblerine gelirler. (Enam,38)’ Yani bizler ümmetiz”

  “Daha bitmedi” diyen Tomi, Yılmaz’ın yani “çağdaş ulemanın” görüşlerini aktarmaya devam şöyle devam etti: “Peygamber köpeklere karşı da şefkatli davranmayı emretmiş ve onları da ümmet saymıştır. (Tırmizi ve Ebu Davud) Köpekle meleği karşı karşıya getirmek yanlıştır. Kuran-ı Kerim’de, Ashab-ı Keyf’den (Yedi Uyurlar) söz edilirken ‘onlar yedi kişidir, sekizinci ise köpekleridir’ denilerek kelp’in (köpek) onlarla birlikte anıldığı görülmektedir.”

  Tomi “İşte budur” diye sözlerini tamamladı, son derece rahatlamış görünüyordu. Kuyruğunu sertce salladı. Hem de üç kere Mevlevi gibi dönerek salladı, mesajının Konya’daki ulemaya yönelik olduğunu belli etti.

  Dernek Başkanı Masume, Reis’in kedilere yönelik nankörlük iddiasına karşı söz istemesine kızdı. Geride kalmış gündem maddesi üzerinde konuşulamayacağını, gelecek toplantıda yine sorunların enine boyuna tartışılabileceğini söyledi “Reis de o zamana kadar dersini iyi çalışsın” dedi ve oturumu kapattı.

  Bu toplantı kediler ve Tomi’nin “rahatlama” toplantısı olmuştu. Hepsi streslerini atmışlardı. Yemek zamanı geldiği için bahçenin diğer yanına yürümeye başladılar.

  Sevgiler,

  Sezai

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı