Gündem Haberleri

  Köpeğine ‘Türk’ yazılı tişört giydiren iç mimara gözaltı

  Yaşar ANTER/BODRUM(Muğla), (DHA)
  29.10.2007 - 14:36 | Son Güncelleme:

  MUĞLA'nın Bodrum İlçesi'nde, ‘Söz Konusu Vatansa’ adı verilen terör olaylarının protesto edildiği mitinge, üzerinde ‘Türk’ yazılı tişört giydirdiği köpeğiyle katılan iç mimar Tulga Hepiş, polis tarafından gözaltına alındı.

  35 yaşındaki Tulga Hepiş, Bodrum'da, dün sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenen ‘Söz Konusu Vatansa’ mitingine, üzerinde ‘Türk’ yazan tişört giydirdiği ‘Zeynep’ adlı boxer cinsi köpeğiyle katıldı. Kendi üzerinde de aynı tişört bulunan Tulga Hepiş'in bu davranışı, mitinge katılanların tepkisine neden oldu. Bunun üzerine Hepiş, köpeğinin üzerindeki tişörtü çıkarmak zorunda kaldı.
  Olayı öğrenen Kaymakam Abdullah Kalkan sert tepki gösterip, Hepiş'in gözaltına alınması için polise talimat verdi. Bunun üzerine harekete geçen polis ekipleri, Hepiş'i Bitez Beldesi'ndeki evinde bugün saat 09.00 sıralarında gözaltına aldı. Hepiş, sorgulanmak üzere Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

  ‘KÖPEĞİM DE TÜRKTÜR’

  Hepiş, gazetecilere yaptığı açıklamada, yanlış bir şey yaptığına inanmadığını belirterek şunları söyledi:
  “Ülkemizin kritik bir dönemden geçtiğinin farkındayım. Bu nedenle yakınlarımla birlikte mitinge destek vermek için gelirken, köpeğimin de Türk olduğunu belirten bir tişört giydirmenin zararı olmayacağını düşündüm. Miting alanındaki bir grubun sert tepkisi beni şaşırttı. Geçmişte de bugün de ülkem ve vatanım aleyhinde olacak hiçbir davranışta bulunmadım. Bu ülkenin evladıyım. Hayvan sevgisinin, vatan sevgisi ile bütünleşmesini anlayamayanlar, sanırım rahatsız oldular. Amacım Türklüğe ve ülkeme hakaret etmek değildi.”

  DAVA AÇILACAK

  Tulga Hepiş, iki saat süren ifadesinin ardından, savcının talimatı üzerine serbest bırakıldı. Hepiş hakkında, ‘Türklüğün maneviyatına hakaret etmek’ suçundan dava açılacağı belirtildi.
  Hepiş, İlçe Emniyet Müdürlüğü'nden çıkarken yaptığı açıklamada da, “Türk adaletine güveniyorum. Yaptığımın kötü bir şey olduğuna inanmıyorum. O niyette de değildim. Kaldı ki miting alanına geldiğimde, yüzlerce kişi köpeğimi sevmiş, okşamıştı. Birkaç fanatiğin tepki göstermesi üzerine olaylar büyüdü, çok üzgünüm” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı