GeriGündem Koordinat verdik koalisyon vurdu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Koordinat verdik koalisyon vurdu

Koordinat verdik koalisyon vurdu

TERÖR örgütü IŞİD’in son dönemde ‘bilinçli olarak’ Katyuşa roketleriyle Kilis’i hedef alması üzerine dün 01.00’de ABD liderliğindeki koalisyon güçleri, sınırın Suriye tarafındaki IŞİD mevzilerine hava harekâtı düzenledi.

Hava harekâtında çok sayıda IŞİD üyesinin öldürüldüğü ve silah mevzilerinin imha edildiği bildirildi. Son olarak önceki gün 5 Katyuşa roketinin atılması üzerine koalisyon güçleri, Kilis’in karşısındaki IŞİD hedeflerine hava harekâtı düzenlenmesini kararlaştırdı. İncirlik’ten havalanan koalisyon uçakları, Türkiye’nin verdiği koordinatlarda bulunan IŞİD mevzilerine bomba yağdırdı. İHA’ların aldığı görüntülerden çok sayıda teröristin öldürüldüğü ve silah mevzilerinin imha edildiği belirlendi.

Yetkililer, “Rusya nedeniyle Suriye’de IŞİD’e hava harekâtı düzenleyemeyen Türkiye’nin IŞİD’e karşı koalisyon güçlerinden yeni bir talepde bulunup bulunmadığı” sorusuna, “Türkiye zaten koalisyon içinde. Koalisyon güçlerinden her defasında talepte bulunacağız diye bir şart yok. IŞİD’in tehdit olduğu ortada. Koalisyon içinde Türk irtibat subayları da var. Koalisyon değerlendirmesini yapar ve ona göre harekâtı gerçekleştirir” yanıtını verdiler.

862 IŞİD’Lİ ÖLDÜRÜLDÜ
Güvenlik kaynaklarının verilerine göre, IŞİD saldırılarının arttığı 9 Ocak’tan bu yana sınırda konuşlu TSK unsurları, çoğunluğu Fırtına obüsleri olmak üzere farklı ateş destek vasıtalarıyla (tank ve ağır havanlar) 5 bin 330 atış yaptı. Bu atışlar sonucu IŞİD’e ait çok sayıda silah mevzi, barınak ve karargâh olarak kullanılan binalar imha edildi. TSK atışlarıyla 370 IŞİD’li öldürüldü. Koalisyon güçleri de yine 9 Ocak’tan bu yana 167 hava harekâtı düzenledi. Bu harekâtlarda 492 IŞİD teröristi öldürüldü. IŞİD’in ocak ayından bu yana Kilis’e attığı 40’tan fazla Katyuşa roketleri nedeniyle
17 kişi öldü. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle