Gündem Haberleri

  Konya'daki tavuklarda kuş gribine rastlanmadı

  Kerem PULGAT/ KONYA, (DHA)
  06.01.2006 - 20:15 | Son Güncelleme:

  Konya'da Çumra İlçesi'nden getirilen 14 tavukla birlikte, ölen tavuk sayısı 21'e yükseldi. Çumra İlçesi'nden kuş gribi şüphesiyle getirilen 14 ölü tavukta ‘E-Coli’ ve ‘Entrobakteri’ adı verilen bakteriyel hastalıklara rastlandığı bildirildi.

  Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Hüseyin Hadimli, kuş gribi salgını nedeniyle vatandaşların tedirginlik yaşadığını, ancak şu ana kadar buna yönelik bir tespitleri olmadığını söyledi.

  Hadimli, “Getirilen tavukların büyük bölümü 28 haftalıktı. Yumurta verimlerinde yüzde 80 oranında düşüş olduğunu tespit ettik. Yapılan tahlillerde tavukların bakteriyel hastalığa yakalandığı belirledik. Bu olaydaki tavuk ölümlerinin kuş gribi ile ilgisi yok. Bu tür tavuk ölümlerine sıklıkla rastlanıyor.” dedi.

  PAZARDA CANLI HAYVAN SATIŞI YASAKLANDI

  Akşehir Tarım İlçe Müdürü Bahri Karaman ise, ilçeye bağlı köy ve beldelerdeki kanatlı hayvan yetiştiricileri ve satıcılarını uyardıklarını belirterek, kanatlı hayvan sayısının tespit edileceğini söyledi. Karaman, Akşehir'deki semt pazarlarında canlı hayvan satışının ikinci bir emre kadar yasaklandığını ifade etti. Kuş gribinin ölümlere neden olması nedeniyle konuya hassasiyetle yaklaştıklarını belirten Karaman, “Köylerde ve kasabalarda bulunan kanatlı hayvanların sahiplerine göre listeleri ilçe müdürlüğüne en kısa sürede ulaştırılmalı, şüpheli ve toplu kanatlı ölümleri bildirilmeli, kasaba ve köylerde başıboş olarak kanatlı hayvanların bırakılmamalı.” diye konuştu.

  TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ: KUŞ GRİBİ YOK

  Konya Tarım İl Müdürü İbrahim Doster ise il genelinde şu ana kadar kuş gribine rastlanmadığını söyledi. Yazılı basın açıklaması yapan Doster, “Özellikle Hadim ve Bozkır ilçelerinde görülen tavuk ölümleri üzerine gerekli incelemeleri yaptık. Buradan alınan numuneler, müdürlüğümüz tarafından Veteriner Araştırma Merkezi'ne gönderilmiştir. Ancak buralarda yapılan ilk incelemede hayvanların ölüm sebebinin kuş gribi olmadığı tespit edilmiştir. İl'de bulunan kanatlı hayvan popilasyonu göz önüne alınarak kuş grubu hastalığı konusunda gerekli incelemeler yapılmıştır. Şimdiye kadar bu hastalıkla ilgili bir belirtiye rastlanmamıştır. Onun için yumurta ve tavuk etlerinin tüketiminde kuş gribi yönünden bir sakınca yoktur.” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı