Gündem Haberleri

  Konya'da mafya operasyonu: 30 gözaltı

  Ali GÜLER- Osman Nuri BOYACI/KONYA, DENİZLİ, (DHA)
  03.01.2006 - 11:07 | Son Güncelleme:

  Sedat Peker'in adamlarına yönelik Konya, Mersin ve Denizli'de 370 polisin katıldığı operasyonda 30 kişi yakalandı

  Konya Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin Sedat Peker'le bağlantısı olduğu ve liderliğini Mehmet Seyit Yüksel'in yaptığı öne sürülen organize suç örgütüne yönelik, Konya ve ilçeleriyle Denizli ve Mersin'de düzenlendiği operasyonda toplam 30 kişi gözaltına alındı.

   

  Konya'da çeşitli birimlerden yaklaşık 380 polisin görev aldığı operasyonların sürdüğü, gözaltı sayısının artabileceği açıklandı.

   

  Ekipler, silah kaçakçılığı, çek-senet tahsilatı, haraç alma, adam yaralama gibi çok sayıda suça karıştığı öne sürülen gruba karşı operasyon başlattı. Polis, İstanbul'da yapılan ‘kelebek’ operasyonunda tutuklanan ve yargılaması süren Sedat Peker'le bağlantılı olduğu öne sürülen, ‘Saraylı Mehmet’ olarak tanınan ve Konya'da Tılsım Bar'ın işletmecisi olan Mehmet Seyit Yüksel ile Ejder Bildik'in liderliğini yaptığı öne sürülen grubu takibe aldı.

   

  Mehmet Seyit Yüksel ve adamlarının, yaklaşık bir ay önce ‘Sevinç Kardeşler’ olarak bilinen başka bir suç örgütüyle bölgeye hakim olmak için sık sık çatışmaya girdiği belirtildi. Mehmet Seyit Yüksel'in kanser olduğu, bu nedenle en yakın adamı olan Ejder Bildik'i örgütte ikinci adam yaptığı, onun da himayesindeki adamlarla birlikte silah kaçakçılığı, çek- senet tahsilatı, haraç alma, esrar satma ve adam yaralama gibi birçok suça karıştığı iddia edildi.

   

  Konya ve ilçelerinde düzenlenen eş zamanlı operasyonlarla Mehmet Seyit Yüksel ve Ejder Bildik'in de aralarında bulunduğu 29 kişi gözaltına alındı.

   

  Operasyon kapsamında Konya Emniyet Müdürlüğü'nün talebiyle Denizli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekipleri, daha önce de bazı operasyonlar kapsamında gözaltına alınan, çeşitli suçlardan sabıkalı olduğu öğrenilen Rüstem Akbaba'yı gözaltına aldı. Denizli Emniyet Müdürü Muzaffer Erkan, operasyonun Konya Emniyet Müdürlüğü tarafından yürütüldüğünü, kendilerinin bu kapsamda Konya Emniyet Müdürlüğü'nün isteğiyle Denizli'de bir kişiyi gözaltına aldıklarını ve Konya ekiplerine teslim ettiklerini söyledi.

   

  Ayrıca operasyonun Konya ve Denizli'yle sınırlı olmadığı, Aydın'da da Ahmet Tekin Baykal grubundan bazı kişilerin gözaltına alınabileceği belirtildi.

   

  Polis, gözaltına alınan Mehmet Seyit Yüksel ve Ejder Bildik ile diğer 28 kişinin ev ve işyerlerinde yaptığı aramalarda 1.5 kilo esrar, 5 ruhsatsız tabanca ve bu tabancalara ait şarjörler ile çok sayıda mermi, 2 ruhsatsız otomatik av tüfeği ele geçirildi. Operasyonun Konya, Mersin ve Denizli'de sürdürüldüğü, gözaltına alınanların sayısının artabileceği belirtildi.

   

  Operasyona, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nden 80, Asayiş Şube Müdürlüğü’nden 120, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nden 40 ve diğer birimlerden yaklaşık 130 polis katıldı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı