Gündem Haberleri

  Konya'da kuş gribi paniği

  Halil USLU- Süleyman DOĞAN/HÜYÜK (Konya), (DHA)
  07.01.2006 - 16:33 | Son Güncelleme:

  Konya'nın Hüyük İlçesi'ne bağlı, göçmen kuşların uğrak yeri olarak bilinen Beyşehir Gölü'ne yakın Tolca Köyü'nde, Asım Karabulut'a ait 17 tavuğun ölmesi üzerine, inceleme başlatıldı.

  Tolca Köyü Muhtarı Ömer Kılıç, köylülerden Asım Karabulut'a ait tavukların belirli aralıklarla ölmesi üzerine yetkililere haber verdi. Kılıç, “17 tavuğu ölen Asım Karabulut'un ölü hayvanları köyün dışına götürüp ormana attığını öğrenince, kuş gribi şüphesiyle yetkililere bilgi verdik. Sağlık Müdürlüğü ve Tarım İl Müdürlüğü'nden ekipler köyümüze geldi. Karabulut'un ölen son tavuğunu tahlil için Tarım İlçe Müdürlüğü'nde görevli veterinerler aldı. Ölen tavukların kaldığı kümeste ilaçlama yapıldı. Köyümüzde hasta kimse yok” dedi.
  Muhtar Kılıç'ın sözlerini, İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri de onayladı.

  HASTANEYE BAŞVURDU

  Bu arada, Erzurum'da oturan ve bayram tatili için Konya'nın Karatay İlçesi'ndeki ailesini ziyarete gelen Mehmet Selim Taşkıran, ateş, halsizlik ve solunum güçlüğü şikayetiyle Numune Hastanesi'ne başvurdu. Taşkıran'ın Konya'ya gelmeden önce ördek yediğini söylemesi üzerine kuş gribi şüphesiyle Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevkedildi. Konya Numune Hastanesi'nde de acil serviste görevli hastabakıcı, hemşire, sağlık memuru ve doktorlara maske ve eldivenle çalışmaları için talimat verildi.

  İHBAR YAĞIYOR

  Öte yandan kuş gribi endişesi yaşayan vatandaşlar, Konya Tarım İl Müdürlüğü'nü telefon yağmuruna tuttu. Konya Tarım İl Müdür Yardımcısı Ali Ergin, 2 gün içinde yaklaşık 50 ihbar aldıklarını belirterek, çoğunun kayda değer olmadığını ve şu ana kadar klinik bir vaka ile karşılaşmadıklarını belirtti. Ergin, “Komşumun tavuğu var, kuş giribiyle ilgili ne yapsın?, Beslediğim tavukları ne yapayım? 3 güvercin öldü, acaba kuş gribinden mi?” gibi soruların geldiğini söyledi. Engin, “Kanatlı hayvanların normal ölümleri bile vaka olarak bize ihbar ediliyor. Şu an ihbarların doğru ve yanlışlığıyla uğraşıyoruz. 2 günde 50 civarında ihbar geldi ama kayda değer bir durum yok” dedi.
  Ergin, Konya'ra kuş gribine raslanmadığını, ekiplerin ilçe, belde ve köylerde denetimlerini sürdürdüklerini belirtti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı