Gündem Haberleri

  Konya'da 16 yaşındaki liseli genç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaretten tutuklandı

  Hasan DÖNMEZ/KONYA, (DHA)
  25.12.2014 - 11:10 | Son Güncelleme:

  Konya'da önceki gün 'Devrim şehidi' Kubilay'ı anma töreninde yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği ileri sürülen lise öğrencisi 16 yaşındaki M.E.A., dün okulundan alınarak çıkarıldığı mahkemede tutuklandı. Mahkeme heyeti, M.E.A’nın avukatının “adli kontrole alınsın, tutuklamasın” yönündeki itirazını, “Suça sürüklenen çocuğun kurallara riayet edeceği yönünde vicdani kanaatin oluşmaması nedeniyle” reddetti. 16 yaşındaki M.E.A.’nın avukatı Barış İspir, tutukluluğa itirazda bulundu. Konuyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Davutoğlu, "Kim olursa olsun, cumhurbaşkanının makamına saygı göstermesi gerekir" dedi. Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Konya’da 16 yaşındaki lise öğrencisi M.E.A’nın ’Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla tutuklanmasını ’Burun sürtme operasyonu’ olarak nitelendirdi.

  Konyada 16 yaşındaki liseli genç, Cumhurbaşkanı Erdoğana hakaretten tutuklandı ''Burun sürtme operasyonudur"

  Sosyal paylaşım sitesinde örgütlenen Halkçı Liseliler Grubu üyeleri önceki gün saat 17.00'de Gedavet Parkı'nda toplanarak, Menemen'de 84 yıl önce gericiler tarafından katledilen şehit Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay'ı andı. Anma etkinliğinde grup adına basın açıklamasını Meram Endüstri Meslek Lisesi 11'inci sınıf öğrencisi M.E.A. okudu.

  Konyada 16 yaşındaki liseli genç, Cumhurbaşkanı Erdoğana hakaretten tutuklandı ERDOĞAN ÇİFTİNE HAKARET PANKARTINA PARA CEZASI

  OKULDA GÖZALTINA ALINDI

  M.E.A. konuşmasının sonunda gündemdeki yolsuzluk, rüşvet, hırsızlık olaylarından bahsederken iddiaya göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret içerdiği iddia edilen sözler sarf etti. Halkçı Liseliler Grubu'nun anma etkinliğindeki konuşmasından dolayı dün öğle saatlerinde Meram Endüstri Meslek Lisesi'ne gelen polisler M.E.A.'yı gözaltına aldı. Emniyetteki sorgusunun ardından adliyeye sevk edilen M.E.A., Konya 1'inci Sulh Ceza Mahkemesi tarafından Cumhurbaşkanı'na hakaretten tutuklandı.

  Konyada 16 yaşındaki liseli genç, Cumhurbaşkanı Erdoğana hakaretten tutuklandı 'Kim olursa olsun, cumhurbaşkanının makamına saygı göstermesi gerekir'

  ‘TUTUKLANMASIN’ TALEBİNE RED

  Küçük çocuğun, okuldan alınarak çıkarıldığı mahkemedeki sorguda şunları söylediği öğrenildi:

  Konyada 16 yaşındaki liseli genç, Cumhurbaşkanı Erdoğana hakaretten tutuklandı

  Kılıçdaroğlu’ndan ‘çocuk’ tepkisi

  Okuldan sonra garsonluk yapıyordu

  Dünya o olayı böyle duyurdu

  “Konuşmada son olarak Halkçı Liseliler olarak şunu söylüyor: ‘Yolsuzluğun, rüşvetin, hırsızlığın başı olarak Erdoğan’ı bu ülkenin Cumhurbaşkanı olarak değil, kaçak sarayın hırsız sahibi olarak görüyoruz’ sözünü sarf ettim. Ancak, bunu hakaret olarak sarf etmedim…”

  MAHKEME: ÖLÇÜSÜZLÜK YOK

  Mahkeme heyetinin, M.E.A’nın yaptığı savunmanın ardından verdiği karar ise şöyle:

  “Kaçak sarayın hırsız sahibi sözleri TCK’nın 299. Maddesindeki düzenlenen Cumhurbaşkanı’na hakaret içerdiği yönünde kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösterir somut olguların elde edilmiş olması nedeniyle tutuklama sebebinin varlığı… Suça sürüklenen çocuğun tutuklanma yerine adli kontrol altına konulmasının bu kurumun suça sürüklenen çocuğun dilediğinde bu kurumun kurallarına riayet etmeme iktidarının bulunması, bu kurallara riayet edeceği yönünde vicdani kanaatin oluşmaması nedeniyle adli kontrol altına alınma tedbirinin yeterli görülmediği, tutuklama tedbirine müracaatta ölçüsüzlük görülmediğinden tutuklanmasına…”


  4 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ İLE YARGILANABİLİR

  Türk Ceza Kanunu'nun 299'uncu maddesine göre M.E.A. hakkında dava açılırsa Cumhurbaşkanı'na hakaretten 1 yıldan 4 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak.

  'HAKARET KASTIM YOKTU'

  Tutuklanan lise öğrencisi M.E.A.’nın Cumhuriyet savcılığına verdiği ifadesinde, "Benim herhangi bir partinin gençlik kollarına üyeliğim bulunmamaktadır. ’Halkçı Liseliler’ diye tabir edilen ise facebookta bir sayfadır. Biz Valiliğe müracat ederek ’Şehit Subay Kubilay’ı anmak için izin aldık. Gedavet Parkı’nda toplandık. Ben facebooktaki sayfayı idare ediyorum. ’Başkan’ demeleri o olabilir. Söz konusu açıklamayı ben yaptım. Benim hakaret etme kastım yoktur" dediği öğrenildi. M.E.A.’nın dünkü açıklamasını İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi polisleri tarafından kamerayla kaydedildiği, bunu inceleyen Cumhuriyet Başsavcılığı’nın M.E.A. hakkında Cuhmurbaşkanı’na hakaret suçundan soruşturma başlattığı bildirildi.

  TUTUKLANDI

  M.E.A. savcılıktaki ifadesinin ardından sevk edildiği 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından Türk Ceza Kanunu’nun 299’uncu maddesi gereğince ’Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan tutuklandı. M.E.A. hakkında dava açılırsa 1 yıldan 4 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak.

  AVUKATI TUTUKLUK İÇİN İTİRAZDA BULUNDU

  M.E.A.’nın avukatı Barış İspir, bu sabah liseli gencin tutuklanmasına itiraz için Adliye’ye geldi. Avukat İspir, aralarında destek için İstanbul’dan gelenlerin de bulunduğu yaklaşık 100 avukatın imzasıyla birlikte hazırladığı dilekçeyi 2’nci Sulh Ceza Mahkemesi’ne verilmek üzere 1. Sulh Ceza Mahkemesi’ne verdi.

  'HUKUKÇU OLARAK VİCDANLARIMIZI KANATAN HUSUS VAR'

  İtiraz dilekçesini vermeden önce adliye önünde basın açıklaması yapan avukat Barış İspir, hukukçu olarak vicdanlarını kanatan hususların olduğunu söyledi. İspir, şöyle konuştu:

  "16 yaşında bir arkadaşımız basın açıklamasında kullanmış olduğu ifadelerden dolayı Türk Ceza Kanunu’nun 299’uncu maddesinde tanımı bulan Cumhurbaşkanı’na hakaret suçlamasıyla savcılıkça ifadesi alınarak mahkemeye sevk edildi ve mahkemece tutuklandı. Hukukçu olarak vicdanlarımızı kanatan birçok husus var. Biz bunları hukuki yollarla adli mercilere intikal ettiriyoruz. İstanbul’dan bizi desteklemek için avukat arkadaşlar geldi. Bundan dolayı hukuksal olarak daha güçlü hissediyoruz." M.E.A.’nın suçlu bile olsa yaşı küçük olduğu için cezada indirim yapılması gerektiğini ifade eden avukat İspir, "Arkadaşımızın 16 yaşında olması suçlu olduğunu varsaysak bile cezasından 1/3 indirim yapılması hususu, bunların hiç birisi yapılmamıştır. İtirazımızda da bunu dile getirdik" dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı