Gündem Haberleri

  Konya baskınında dehşet ifadeleri

  Özgür SARI/KONYA, (DHA)
  17.07.2007 - 15:03 | Son Güncelleme:

  KONYA Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı çeşitli birimlerden toplam 500 polisin 3 gün önce gerçekleştiridği ‘Meltem Operasyonu'nda gözaltına alınan 36 kişi adliyeye sevk edildi. Zanılılar arasında İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. M.Y.'de bulunuyor.

  80'e yakın olaya karıştıkları belirlenen çete üyelerinin, Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü'nü bastığı, üniversitede kuran dağıtan öğrenciyi dövdükleri ortaya çıktı. Çetenin, ‘Yıkım ekibi’ adını verdikleri kar maskeli ekip kurarak, üniversitedeki öğretim üyeleri ile davranışlarını beğenmedikleri kişileri dövdükleri iddia edildi.
  Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin yaklaşık 1 yıl önce takibe aldığı suç örgütüne yönelik geçen perşembe günü 6 ilde yaptıkları operasyonda, 36 kişi gözaltına alındı. Aralarında Ülkü Ocakları Eğitim Kültür Vakfı'nca çıkarılan Ülkü Ocakları Dergisi'nin Konya Temsilcisi İslam Alim ve eski temsilci Zeki Zorlu'nun da aralarında bulunduğu 36 kişiyle birlikte 4 tabanca, 1 pompalı tüfek ve çok sayıda kanlı sopa ele geçirildi. 80'e yakın suça karıştıkları öne sürülen 36 şüpheli, çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, cinayete azmettirmek, gasp, adam yaralama, çek senet tahsilatı yapmak, haraç, çocuk pornosu, 6136 Sayılı Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet, Selçuk Üniversitesi'nde öğrenci ve öğretim üyelerine yönelik dayak ve tehdit suçlamasıyla Cumhuriyet Savcılığı’na sevk edildi. Zanlıların adliyeye gelmesi sırasında aralarında Özel Herakat Şubesi polislerinin de yer aldığı yaklaşık 50 polis güvenlik önlemi aldı.

  REKTÖRLÜĞÜ BASTILAR

  Aralarında çete lideri olduğu iddia edilen Zeki Zorlu ve İslam Alim ile 5 adamının 2006 yılında Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü'nü basarak, Rektör Prof.Dr. Süleyman Okudan'ı tehdit ettiği öne sürüldü. Çete üyelerinin kendilerine konferans salonu ayrılmaması, gezi otobüsü sağlanmaması nedeniyle Rektör Prof.Dr. Okudan'ı tehdit ettiği belirtildi. Çetenin, ülkücü öğrencilerin ders notlarını yükseltmesi için tehdit ettiği Doç.Dr. M.T.'yi dövüp boş araziye attıkları iddia edildi.

  İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. M.Y.'nin, örgüt üyeleri aracılığıyla başka okulda öğretmenlik yapan bir kişiyi tehdit ettiği de ileri sürüldü. M.Y.'nin, tehdit ettiği öğretmenden 20 bin YTL istediği iddia edilirken, çetenin ‘yıkım ekibi' adı verilen kar maskeli bir grup oluşturduğu, bunlar aracılığıyla birçok saldırı ve yaralama olayına karıştıkları ileri sürüldü.

  Zanlıların değeri 5 YTL olan ajanda bastırdığı, bu ajandaları 1000 YTL’ye kadar fiyatla esnafa sattığı, üniversitedeki bazı esnaftan haraç istedikleri, vermeyenleri tehdit edip, dövdükleri iddia edildi. Zanlıların, Selçuk Üniversitesi’nde bu yıl Yabancı Dil Sınav sorularını da üniversitediki bazı öğrencileri kullanarak çaldığı iddialar arasında yer aldı. Çete üyelerinin çaldıkları soruları, para karşlığında öğrencilere sattığı ileri sürüldü ve olayın saptanması üzerine sınavın iptal edildigi kaydedildi.

  Zanlıların, Selçuk Üniversitesi Alaaddin Keykubat Kampusu'nda Kuran-ı Kerim dağıtan birkaç öğrenciyi, faaliyetlerini engellemek için dövdükleri, Kulu İlçesi'ndeki Meslek Yüksekokulu'nda okuyan Y.U. adlı kız öğrenciyi misyoner faaliyetlerde bulunduğu gerekçesiyle tehdit ettikleri belirlendi. Zanlıların Y.U.'ya ‘Buralarda fazla bulunmazsan senin için iyi olur’ diye cep telefonu mesajı gönderdikleri öne sürüldü.

  Bu yıl ocak ayında öldürüldükten sonra Aslım çöplüğüne atılan 57 yaşındaki Ömer Gürarslan cinayetine de zanlıların adı karıştı. Zanlılardan 3'ünün cinayet olayına karıştığı, ardından çete lideri olduğu ileri sürülen Zeki Zorlu'dan yardım istedikleri, dördüncü kişinin suçu üstlenmesiyle diğer 3 kişinin cezaevinden tahliye oldukları iddia edildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı