Gündem Haberleri

  Konut bulamayan depremzede, prefabrik için kuyrukta

  Hürriyet Haber
  05.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Marmara depremi sonrasında yapılan kalıcı konutlara rağmen büyük oranda konut açığının bulunduğu bildirilen Adapazarı'nda, önümüzdeki günlerde boşalması beklenen prefabrik konutlar için her gün onlarca kişinin başvuruda bulunduğu bildirildi.

  Kalıcı konutların teslim edilmesi ve onarımların bitmesiyle birlikte boşalması beklenen prefabrik konutlar, konut açığı nedeniyle depremzedelerin can simidi oldu.

  PREFABRİKLER DE YETMİYOR

  Baraka ya da çok katlı binalarda korku içinde oturan depremzedeler, boşalacağı beklentisinde oldukları prefabrik konutlardan verilmesi istemiyle Sakarya Valiliği'ne başvuruda bulunuyor. Ancak, beklentinin aksine, kalıcı konutların teslimiyle boşalacak prefabrik sayısının ihtiyacın çok altında olması nedeniyle, başvuru sahiplerinin büyük bölümü konut alamayacak.

  Sakarya Valiliği'nden edinilen bilgiye göre, 12 ayrı bölgede kurulan 10 bin 375 prefabrik konutta, yalnızca 631 kalıcı konut hak sahibi oturuyor. Diğer konutlarda ise evleri hasar gören kiracılar ya da sağlık raporlarıyla konutlarda oturmaya hak kazanan depremzedelerin oturduğu öğrenildi.

  Vali Yardımcısı Mükerrem Ünlüer, prefabrik konutlar için her gün onlarca başvuru yapıldığını belirterek, dilekçelerin tamamının işleme konulduğunu söyledi.

  Kalıcı konutlara geçecek 631 depremzedenin boşaltacağı konutların, başvuruda bulananlardan sağlık raporu olanlar ile önceliği bulunanlara dağıtılmasının planlandığını ifade eden Ünlüer, ''Ancak, başvuru bunun çok üzerinde oldu. Dilekçeleri alıyoruz ama konutlarda yer yok'' dedi. (Sakarya/aa)

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı