GeriGündem Konuşan karga operayonu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Konuşan karga operayonu

Konuşan karga operayonu

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü ekiplerine İstanbul Ümraniye’de bir kişinin yurtdışından kaçak hayvan getirdiği ihbar edildi.

Deliller üzerine İstanbul Anadolu 7’nci Sulh Ceza Hâkimliği’nden alınan arama ve el koyma kararıyla 8 Haziran’da adrese baskın yapıldı. Buradaki aramada, yasal evrak ve faturaları olmayan değeri 20 bin liraya kadar çıkabilen ve “konuşan karga” olarak bilinen Mayna (Myna) kargası, 1 maymun, 1 Florya kuşu, 1 oluklu kertenkele, 1 Kakadu papağanı, 1 Jako papağanı, 1 tavuskuşu, 1 Arap bülbülü, 2 yılan ve 3 iguanaya el konularak koruma altına alındı.

Konuşan karga operayonu

El konulan hayvanlar DKMP’nin protokol imzaladığı hayvanat bahçelerine götürüldü ve veteriner gözetiminden geçirildi. İkametin ve hayvanların sahibi olduğunu beyan eden N.Y.E.’ye Nesli Tehlike Altındaki Türlerin Ticaretine İlişkin Sözleşme (CITES) kapsamında 8 bin 481 lira ceza kesildi.

Konuşan karga operayonu

Asya’da yüzyıllar boyunca popüler bir kuş türü olan Myna kargası artık ender türlerden sayılıyor. Ortalama 8-10 yıllık ömrü olan bu kuş türü, papağanlarla benzer taklit yeteneğine sahipken papağanlardan farklı olarak eğitilince uzun cümleler kurabiliyor.

Konuşan karga operayonu


Yorumları Göster
Yorumları Gizle