Gündem Haberleri

  Konunun tarafları ne diyor

  hurriyet.com.tr
  29.07.2007 - 11:50 | Son Güncelleme:

  AKP Mersin Milletvekili Prof. Zafer Üskül’ün gündeme getirdiği Atatürkçülük vurgusunun Anayasa’dan çıkarılmasıyla ilgili tartışmalar sürüyor. İşte tarafların görüşleri...

  ATATÜRKÇÜLÜK YENİ HAZIRLANAN ANAYASA'DA VAR

  AKP Mersin Milletvekili Prof. Üskül’ün Anayasa’dan çıkarılmasını istediği Atatürkçülük vurgusu, yeni hazırlanan ve Başbakan tarafından "AB’ye uygun, çağdaş" olarak nitelenen yeni Anayasa’da da yer alıyor. Anayasa çalışmaları Cemil Çiçek başkanlığında bir heyet tarafından yürütülüyor.

  Taslağı hazırlayan akademisyenler içinde, Bilkent Üniversitesi’nde görevli ünlü Anayasa hukukçusu Prof. Dr. Ergun Özbudun’un da yer aldığı kaydedildi.

  Konuyla ilgili bilgi veren bir AKP yöneticisi, Üskül’ün önerisi için şunları söyledi: "Bu kendisinin şahsi görüşüdür, partimizin böyle bir görüşü de gündemi de yoktur. Zaten Sayın Üskül, bizim yeni Anayasa taslağını hazırlayan komisyonlarımızda da hiçbir zaman yer almamıştır."Haberin tamamı için tıklayın.

  ULUÇ GÜRKAN: ÜSKÜL, SU KATILMAMIŞ KEMALİSTTİ/images/100/0x0/55eac5b7f018fbb8f895bbe7

  TBMM eski Başkanvekili Uluç Gürkan, Atatürk ilke ve devrimlerinin Anayasa’dan çıkarılmasını isteyen AKP’li Zafer Üskül’e, “Üskül, hangi ‘dahili ve harici bedbahtların’ adına hareket ederse etsin ‘rövanş’ amacına ulaşamayacaktır” sözleriyle tepki gösterdi.

  Zafer Üskül’ün bir dönem, kendisini “su katılmadık Kemalist” olarak tanımladığını ve o günlerden beri Üskül'ü tanıdığını söyleyen Gürkan, “Ruh hali ne olursa olsun, Zafer Bey böylesi bir rövanşın sözcülüğüne soyunmaya kendi başına cesaret edemez. Çapını da, gücünü de bu denli abartamaz” diye konuştu.Haberin tamamı için tıklayın.

  DİSK: İLGİNÇ BİR POLEMİK
   
  DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi,  “Cumhuriyetin, Kemal Atatürk'ün başlattığı yenileşme, gelişme ve  çağdaşlaşmayla ilgili kazanımlarına devrimci bir yaklaşımla sahip  çıkıyoruz” dedi.

  Çelebi, yaptığı açıklamada, Mersin'den AK Parti milletvekili seçilen  Prof. Dr. Zafer Üskül'ün Anayasa'ya yönelik açıklamalarını  değerlendirerek, yeni milletvekili seçilmiş bir hukuk profesörünün  Türkiye'de pek çok sorun bulunurken, böyle hassas bir konu etrafında  polemik yaratmasının ilginç olduğunu ifade etti. Haberin tamamı için tıklayın.

  "KEMALİZM'E KARŞI OLMAK, BİLİME KARŞI OLMAKTIR" 
   
  Atatürkçü Düşünce Derneği, “Kemalizm'e karşı olmak, bilime, toplum  yaşamında kuralların bilimle belirlenmesine, yani laik toplum düzenine  karşı olmak demektir” açıklamasında bulundu. Açıklamanın tamamı için tıklayın.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı