Gündem Haberleri

  Konuk Yazar: Y.Ziya Özen : Trafik güvenliği ve eğitimin rolü

  Hürriyet Haber
  15.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Y.Ziya Özen : Finike Trafik Tescil Denetleme Büro Amir Vekili

  Trafik güvenliğinde üzerinde en çok durulması gereken konu eğitimdir. Trafikte eğitm sürücü eğitimi, yaya eğitimi, denetimi yapanların eğitimi, hatta bir kaza sonucu ortaya çıkan sorunlarda haber vericilerin eğitimi gibi pek çok kişiyi kapsar.

  TOPLUM BİLİNCİ

  Eğitim faaliyetlerinin sonucu, toplumumuzda düznli ve güvenli bir trafik ortamının tesis edilmesi, trafik kurallarına alışkanlık kazandırılması, dolayısıyla trafik kazalarının nedenleri, alkollü, uykusuz, yorgun ve hızlı araç kullanımındaki olumsuz etkiler gibi konularda eğitici yayınlar radyo, televizyon ve yazalı basın vasıtasıyla daha etkili olaraka toplumun bilinçlendirilmesidir.

  Yayalar içinde çocukların eğitiminin özel bir önemi vardır. Çocukların kazalara karışmasında, oyun yerlerinin nedeniyle yol üzerinde oynamaları, bisiklet yollarının olmaması sebebiyle yolda bisiklet sürmeleri, anne ve babalarınca taşıtlara karşı yeterince korunmamalarının rolü büyüktür.

  ÇOCUKLAR İÇİN

  Çocuklar için eğitim, okul öncesi ailede ve okul çağı olmak üzere ki safhada düşünülebilir. Çocukların trafik eğitimi konusunda okul öncesinde temel öğreticileri anne ve babalardır. Ayrıca bu konuda televizyonada büyük görevler düşmektedir.

  Fakat günümüzde ebeveyinlerin çocuklarının elinden tutarak kuralları ihlal etmeleri, onları iyi yönde etkilemeleri bir yana, kötü alışkanlıklar meydana getirerek okul çağında yaptırılack eğitimi güçleştirmektedir.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı