Gündem Haberleri

  Konferans protesto edildi

  Hürriyet Haber
  24.09.2005 - 15:28 | Son Güncelleme:

  Ermeni Konferansı'nın yapıldığı İstanbul Bilgi Üniversitesi Dolapdere Yerleşkesi'nin önünde toplanan çeşitli gruplar, konferansı ve katılımcıları protesto etti.

  Bazı siyasi partiler ile sivil toplum kuruluşları üyesi yaklaşık 300 kişi, ellerindeki Türk Bayrakları, çeşitli afiş ve dövizlerle sloganlar atttı.

  Burada basın açıklaması yapan İP İstanbul İl Başkanı Erkan Önsel, ”toplantının bir 'tarih toplantısı' görüntüsüyle düzenlendiğini, ancak yapılanın tarihle bir ilgisi olmadığını” kaydederek, konferansın siyasi amaçlarla yapıldığını öne sürdü.

  Önsel, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Açıkça ilan ediyorlar... Amaç Türkiye'nin 1915-1922 tarihlerini kapsayan milli kurtuluş savaşını mahkum etmek, Türkiye'yi soykırım suçlusu ilan etmek ve milli devleti yıkmak amacıyla müdahale zemini yaratmaktır. Söz konusu konferans, sipariş ve parayla yapılan ısmarlama bir toplantıdır. Düzenleyen 3 üniversitenin ABD, AB ve Soros ile olan bağlantıları, amacın bilimsel tartışma olmadığını açıkça göstermektedir. Tarih yeniden emperyalist ülkelerin paralarıyla yazılmak istenmektedir.”

  GAZETECİYE YUMURTALI SALDIRI

  Gazeteci-yazar Cengiz Çandar'a, Bilgi Üniversitesi Dolapdere Yerleşkesi'ne girerken, dışarıda bekleyen protestoculardan bazıları yumurta ve domates attılar. Atılan yumurtalardan ikisi Çandar'ın sırtına isabet etti.

  İNÖNÜ'NÜN YOLUNU KAPATTILAR

  Konferansa dinleyici olarak katılmak üzere Dolapdere'ye gelen Prof. Dr. Erdal İnönü'nün yerleşkeye girişi, protestocular tarafından yolu kapatılarak engellenmek istendi.

  Yerleşkeye zorlukla giren Prof. Dr. İnönü'ye, bir grup protestocu tepki gösterirken, başka bir grup “Sayın İnönü, o vatan hainlerinin arasına girmeyin” diye seslendi.

  AVUKAT KERİNÇSİZ: HİLE YAPILDI

  Hukukçular Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Kemal Kerinçsiz de, ”konferansın, İstanbul 4. İdari Mahkemesi'nin yürütmeyi durdurma kararına rağmen mekan değiştirilerek, kanuna karşı hile yapılarak düzenlendiğini” iddia etti.

  “Mahkemenin kararının herhangi bir üniversite ile ilgili olmadığını, toplantının yapılmamasına yönelik olduğunu” savunan Kerinçsiz, “ortada bir yasa ihlali bulunduğunu ve buna bazı hukukçuların da dahil olduğunu” öne sürdü.

  “Konferansın yapılmamasına yönelik düşüncelerinin devam ettiğini ve bu amaçla İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne başvuruda bulunduklarını, ancak kendilerinin haklı olmasına rağmen gereğinin yapılmadığını” iddia eden Kemal Kerinçsiz, “Bu olay artık hukuki olmaktan çıkmış siyasi bir olaydır. Bu toplantının arkasında olan herkesle ilgili yasal başvurularımızı yapacağız” dedi.

  “TÜRKLER TARİHİN HİÇBİR DÖNEMİNDE SOYKIRIM YAPMADI”

  Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Sevgi Erenerol da, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, sözde Ermeni soykırımı iddialarını protesto etmek amacıyla geldiğini belirterek, Türklerin tarihin hiçbir döneminde soykırım yapmadıklarını, tam aksine dünyanın çeşitli bölgelerinde soykırıma uğradıklarını söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı