Gündem Haberleri

  Konfederasyon çağrısı

  Hürriyet Haber
  01.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in Kıbrıs ziyaretinde ortak basın toplantısı düzenleyen KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş, Rumlara tarihi bir çağrıyla konfederasyon önerdi. Denktaş, bu çağrıyı ‘‘barış için son şans’’ olarak niteledi.

  KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs sorununa kalıcı bir çözüm bulunması amacıyla Rum Yönetimi'ne tarihi bir çağrı yaparak Ada'da konfederasyon kurulmasını önerdi.

  Denktaş'ın ‘barış için son şans’ olarak nitelediği bu çağrısına Türkiye'den tam destek geldi. Rauf Denktaş'ın 5 maddelik iyi niyet planını açıkladığı basın toplantısında hazır bulunan Dışişleri Bakanı İsmail Cem, ‘Rumlar ve uluslararası topluluk bu çok önemli açılımı dikkatle değerlendirmeli’ dedi. İyi niyet planında kurulacak ‘Kıbrıs Konfederasyonu’nun Avrupa Birliği'ne üye olabileceğinin vurgulanması dikkat çekti.

  AB'nin geçtiğimiz yıl Lüksemburg Zirvesi'nde Rumlara yeşil ışık yakmasından sonra Türk tarafı 1974'ten beri desteklediği federasyon tezini rafa kaldırmıştı. Denktaş'ın dünkü açıklamasıyla Türk tarafı, Kıbrıs'ta çözümün adını koymuş oldu.

  Denktaş, Rum gazetecilerin de izlediği basın toplantısında, önerilerin Ada'da çözüm için son fırsat olduğuna dikkat çekerek ‘KKTC’nin varlığını gözardı eden hiçbir çözümü kabul etmiyoruz. Bu önerilerle birleşik bir Kıbrıs'ın kapılarını aralamaya çalışıyoruz. Rumlar önerilerimizi kabul etmezlerse Ada'daki bölünmüşlük kalıcı hale gelir' dedi.

  CEM'İN SÖZLERİ

  Dışişleri Bakanı Cem de konfederasyon önerisinin sadece Kıbrıs için değil bölge barışı ve istikrarı için çok iyi bir zemin oluşturduğunu kaydetti. Cem, tüm dünyaya çağrı yaparak ‘‘Bu açılımı dikkatle değerlendirin’’ diye konuştu.

  İsmail Cem, S-300'lerle ilgili bir soruyu yanıtlarken de bu önerilerin füzelerle hiçbir bağlantısı olmadığını söyledi. S-300'lerin Rum-Yunan ikilisinin sorunu olduğunu belirten Cem, füzelerin Türk tarafı için pazarlık konusu olmadığını yineledi.

  Rum Radyosu, Denktaş ve Cem'in açıklamalarını tepki politikasının bir ürünü olarak niteledi. Radyo, Türk tarafının bu çıkışla, geçtiğimiz perşembe günü Rum Lider Klerides ile Yunan Başbakanı Kostas Simitis arasında Atina'da yapılan toplantıya tepki gösterildiğini savundu.

  Denktaş'ın Rumlara önerileri

  Türkiye ile KKTC arasında anlaşmalarla özel ilişkiler kurulsun.

  Yunanistan ile Güney Kıbrıs arasında da simetrik anlaşmalarla benzer ilişkiler tesis edilsin.

  KKTC ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasında Kıbrıs Konfederasyonu oluşturulsun.

  1960 garanti sistemi muhafaza edilsin.

  Kıbrıs Konfederasyonu, iki tarafın onayı olursa AB'ye katılma politikası izleyebilsin. AB'ye üye oluncaya kadar Türkiye'ye Kıbrıs konusunda özel düzenlemelerle AB üyesi diğer ülkelere tanınan haklar ve yükümlülükler tanınsın. Konfederasyona devredilmeyen tüm hak ve yetkiler konfedere devletlere kalsın. İki devlet arasında yapılacak müzakereler sonunda varılacak konfederal çözüm Türk ve Rum halklarının ayrı ayrı onayına sunulsun. Taraflar müzakarelere katılmakla Ada'da iki eşit ve egemen devlet bulunduğunu, bir tarafın diğerini temsil edemeyeceğini kabul etmiş olsun.

  Yunanistan barışı reddetti

  Yunanistan Hükümet Sözcüsü Dimitri Reppas, konfederasyon önerisiyle, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın ‘‘Kıbrıs'ın işgali ve bölünmesini resmileştirmeyi istediklerini’’ ileri sürdü. Reppas, Denktaş'ın, ‘‘Kıbrıs'ta gerçekçi çözüm olarak Kıbrıs Konfederasyonu'nun tesisi’’ önerisininin, Türkiye ve KKTC'nin ‘‘Kıbrıs meselesinin, BM kararları çerçevesinde belirtilen şekilde çözümünü kabul etmedikleri’’ anlamına geldiğini söyledi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı