Gündem Haberleri

  Komutanların özgeçmişi

  ANKARA (A.A)
  04.08.2006 - 12:36 | Son Güncelleme:

  Yüksek Askeri Şura'da Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na Orgeneral İlker Başbuğ, Jandarma Genel Komutanlığı'na da Orgeneral Işık Koşaner atandı.

  Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanan 1. Ordu Komutanı Orgeneral Başbuğ'un özgeçmişi şöyle:
    
  /images/100/0x0/55eac412f018fbb8f89551c6Orgeneral Mehmet İlker Başbuğ, 1943 yılında Afyon'da doğdu. 1962'de Kara Harp Okulu'ndan, 1963'te Piyade Okulu'ndan mezun oldu.
    
  1971 yılına kadar Kara Kuvvetleri'ne bağlı çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanlığı yapan Orgeneral Başbuğ, 1973'te Kara Harp Akademisi'nden mezun oldu. Ardından kurmay subay olarak Genelkurmay Plan ve Harekat Daire Başkanlığı emrinde ve Harp Akademileri Komutanlığı emrinde görev yaptı.
    
  Orgeneral Başbuğ, daha sonra Kara Harp Akademisi öğretim üyeliği, Belçika/Brüksel'de NATO Uluslararası Askeri Karargahı'nda İstihbarat Plan Karargah Subaylığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Plan ve Prensipler Başkanlığı Savunma Araştırma Şube Müdürlüğü ve 51. Piyade Tümen 247. Piyade Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.
    
  1989 yılında Tuğgeneralliğe terfi eden Orgeneral Başbuğ, Tuğgeneral rütbesi ile Belçika/Mons'ta Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karagahı'nda (Shape) Lojistik ve Enfrastrüktür Daire Başkanlığı ve 1. Zırhlı Tugay Komutanlığı görevlerinde bulundu ve 1993 yılında Tümgeneralliğe terfi etti.
    
  Orgeneral Başbuğ, tümgeneral rütbesi ile Jandarma Asayiş Komutan Yardımcılığı ve Belçika/Mons'ta Milli Askeri Temsil Heyeti (NMR) Başkanlığı görevlerini yürüttü.
    
  1997 yılında Korgeneralliğe terfi eden Orgeneral Başbuğ, bu rütbesi ile 2. Kolordu Komutanlığı ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği Başyardımcılığı görevlerinde bulunduktan sonra 30 Ağustos 2002 tarihinden geçerli olarak orgeneralliğe terfi etti ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevine atandı. Orgeneral Başbuğ, 2003 yılında atandığı Genelkurmay İkinci Başkanlığı görevini 2 yıl sürdürdü.
    
  Orgeneral Başbuğ, 2005'te 1. Ordu Komutanlığı'na getirildi. 30 Ağustos 2006 tarihi itibariyle Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanan Orgeneral Başbuğ, Sevim Başbuğ ile evli ve 2 çocuğu bulunuyor. Başbuğ, İngilizce biliyor.
    
  ORGENERAL KOŞANER
    
  /images/100/0x0/55eac412f018fbb8f89551c8Jandarma Genel Komutanlığı'na atanan Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Işık Koşaner'in özgeçmişi şöyle:
    
  Orgeneral Sebahattin Işık Koşaner, 1945 yılında İzmir'de doğdu. 1965 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1966 yılında Piyade Okulu'ndan mezun olan Orgeneral Koşaner, 1976 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanlığı, Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı'nda öğretmenlik ve Harekat Eğitim Subaylığı yaptı.
    
  1978 yılında Kara Harp Akademisi'nden mezun olan Orgeneral Koşaner, kurmay subay olarak Genelkurmay Özel Harp Daire Başkanlığı emrinde çalıştı.
    
  İtalya'nın Napoli kentinde Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanlığı (AFSOUTH) İstihbarat Dairesi'nde karargah subaylığı yapan Orgeneral Koşaner, 3. Ordu Komutanlığı Lojistik Başkanlığı Plan Koordinasyon Şube Müdürlüğü, Genelkurmay Strateji Kuvvet Plan Dairesi'nde Kuvvet Plan ve Program Şube ile Strateji Şube Müdürlüğü, 8. Piyade Tümen 131. Piyade Alay Komutanlığı, Genelkurmay Özel Harp Dairesi Kurmay Başkanlığı ve Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulundu.
    
  Orgeneral Koşaner, 1992 yılında tuğgeneralliğe terfi ederek bu rütbe ile Kara Kuvvetleri Lojistik Plan Daire Başkanlığı ve 1. Komando Tugay Komutanlığı görevi yaptı.
    
  1996 yılında tümgeneralliğe terfi eden Orgeneral Koşaner, bu rütbe ile Kara Harp Okulu Komutanlığı görevini yürüttü. Orgeneral Koşaner, 2000 yılında korgeneralliğe terfi ederek Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra geçen yıl orgeneralliğe terfi ederek Ege Ordu Komutanlığı'na atandı. Orgeneral Koşaner, 2005 itibariyle de Genelkurmay 2. Başkanlığı görevine getirildi.
    
  Orgeneral Koşaner, 30 Ağustos 2006 itibariyle Jandarma Genel Komutanlığı'na atandı.
    
  Nurdan Koşaner ile evli olan Orgeneral Koşaner, iki çocuk babası. Orgeneral Koşaner, İngilizce biliyor.

  GENELKURMAY 2. BAŞKANI ORGENERAL SAYGUN

  YAŞ'ta Genelkurmay 2. Başkanlığı'na Orgeneral Ergin Saygun, 1. Ordu Komutanlığı'na Orgeneral Fethi Remzi Tuncel, 3. Ordu Komutanlığı'na Orgeneral İsmail Koçman atandı.

  Genelkurmay 2. Başkanlığı'na atanan Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Saygun'un özgeçmişi şöyle:

  Orgeneral Ergin Saygun, 1946 yılında İstanbul'da doğdu. Kara Harp Okulu'ndan 1966 yılında mezun olan Orgeneral Saygun, 1967 yılında topçu okulunu bitirdi.

  Orgeneral Saygun, 1976 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı çeşitli birliklerde batarya subaylığı, kara kuvvetleri uçuş birliklerinde uçuş öğretmenliği ve Güney Kore'de irtibat subaylığı yaptı.

  Orgeneral Saygun, 1978 yılında Kara Harp Akademisi'nden mezun oldu. Ardından kurmay subay olarak Genelkurmay Strateji ve Plan Dairesi'nde proje subaylığı, Kara Harp Akademisi öğretim üyeliği, Belçika'nın Başkenti Brüksel'de Türk Askeri Temsil Heyeti Başkanlığı'nda kara plan subaylığı, Genelkurmay Başkanı Özel Kalem Müdürlüğü, 6. Piyade Tümeni'nde mekanize piyade tabur komutanlığı, 3. Kolordu ve 1. Ordu Harekat Eğitim Şube Müdürlüğü, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği ve Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

  Orgeneral Saygun, 1993 yılında tuğgeneralliğe terfi etti. Belçika'nın Mons kentinde Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargahı'nda (SHAPE) Lojistik ve İntikaller Daire Başkanlığı ile 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı görevlerinde bulundu.

  Tümgeneralliğe 1997 yılında terfi eden Orgeneral Saygun, Genelkurmay Strateji Daire Başkanlığı ile 4. Kolordu Komutan Yardımcısı ve 1. Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı görevlerini yürüttü.

  Orgeneral Saygun, 2001 yılında Korgeneralliğe terfi etti. Korgeneral rütbesi ile 3. Kolordu Komutanlığı ve Brüksel'de Türk Askeri Temsil Heyeti Başkanlığı görevlerinde bulundu. Orgeneral Saygun, 2005'te orgeneralliğe terfisinin ardından Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı'na getirildi.

  Orgeneral Saygun, 30 Ağustos 2006 itibariyle Genelkurmay 2. Başkanlığı'na atandı.

  Nermin Saygun ile evli olan Orgeneral Saygun, iki çocuk babası.

  TSK Üstün Hizmet Madalyası sahibi Orgeneral Saygun, İngilizce biliyor.

  ORGENERAL TUNCEL

  1. Ordu Komutanlığı'na atanan Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Tuncel'in özgeçmişi şöyle:

  Orgeneral Fethi Remzi Tuncel, 1943 yılında İstanbul'da doğdu. 1962'de Kara Harp Okulu'ndan, 1963'te Topçu Okulu'ndan mezun oldu.

  Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı çeşitli birliklerde 1971 yılına kadar takım komutanlığı ve batarya subaylığı yapan Orgeneral Tuncel, 1973'te Kara Harp Akademisi'nden mezun oldu. Ardından kurmay subay olarak Genelkurmay Merkez Daire Başkanlığı'nda çalışan Orgeneral Tuncel, NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanlığı (LSE) Karargahı'nda Karargah Subaylığı, Napoli/İtalya'da Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanlığı (AFSOUTH) Harekat Daire Manevra ve Tatbikat Şube Karargah Subaylığı, Genelkurmay Teşkilat ve Eğitim Daire Başkanlığı'nda Tatbikat Şube NATO Kısım Amir Yardımcılığı, Kara Proje Subaylığı ve Tatbikat Şube Müdürlüğü, 2. Kolordu 18. Zırhlı Alay Komutanlığı ve 1. Ordu İstihbarat Başkanlığı görevlerini yürüttü.

  Tuğgeneralliğe 1990 yılında terfi eden Orgeneral Tuncel, bu rütbede Kara Kuvvetleri Tayin Daire Başkanlığı ve 33. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı görevlerinde bulundu.

  Tuncel, 1994 yılında tuğgeneralliğe terfi etti. Tuğgeneral rütbesiyle 1. Jandarma Asayiş Tümen Komutanlığı, 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı Denetleme ve Değerlendirme Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüten Tuncel, 1998'de korgeneralliğe terfi etti.

  Korgeneral rütbesiyle Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı, 15. Kolordu Komutanlığı ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreter Başyardımcılığı görevlerinde bulunan Orgeneral Tuncel, 2003 yılında orgeneralliğe terfi ederek Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı oldu.

  2005 yılında Ege Ordusu Komutanlığı'na getirilen Orgeneral Tuncel, 30 Ağustos 2006 itibariyle 1. Ordu Komutanlığı'na atandı.

  Orgeneral Tuncel, İngilizce biliyor.

  ORGENERAL KOÇMAN

  3. Ordu Komutanlığı'na atanan Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral İsmail Koçman'ın özgeçmişi şöyle:

  Orgeneral İsmail Koçman, 1943 yılında Sakarya/Karasu'da doğdu. 1962 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1963 yılında Topçu Okulu'ndan mezun oldu.

  1973 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı çeşitli birliklerde takım, bölük ve batarya komutanlığı yapan Orgeneral Koçman, 1975 yılında Kara Harp Akademisi'nden mezun oldu.

  Kurmay subay olarak Genelkurmay Merkez Daire Başkanlığı emrinde olan Orgeneral Koçman, Kara Harp Akademisi Öğretim Üyeliği, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Güvenlik Komutanlığı Kurmay Başkanlığı, Genelkurmay Teşkilat ve Eğitim Daire Kurs Şube Müdürlüğü, Maltepe Askeri Lisesi Komutanlığı, 2'nci Piyade Tümen 197'nci Piyade Alay Komutanlığı, 1'inci Ordu Personel Başkanlığı, 8'inci Kolordu Kurmay Başkanlığı ve 28'inci Motorlu Piyade Tugay Komutan Yardımcılığı görevlerini yürüttü.

  Tuğgeneralliğe 1992 yılında terfi eden Orgeneral Koçman, tuğgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Eğitim Daire Başkanlığı ve KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı görevlerinde bulundu.

  Tümgeneralliğe 1996 yılında terfi eden Orgeneral Koçman, tümgeneral rütbesi ile Harp Akademileri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı ile Levazım Maliye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı görevlerinde bulundu, 2000 yılında korgeneralliğe terfi etti. Korgeneral rütbesi ile 9'uncu Kolordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı görevlerini yürütmesinden sonra, 2004'te orgeneralliğe terfi ederek, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı oldu.

  Orgeneral Koçman, 30 Ağustos 2006 itibariyle 3. Ordu Komutanlığı'na atandı.

  Orgeneral Koçman, evli ve bir çocuk babası.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı