Gündem Haberleri

  Komutanlara açıklama yapmadık

  İSTANBUL, (DHA)
  07.12.2009 - 16:18 | Son Güncelleme:

  İSTANBUL Cumhuriyet Başsavcıvekili Turan Çolakkadı, “Darbeye zemin oluşturmak” suçlamasıyla sorgulanan eski kuvvet komutanlarına, serbest kalma gerekçeleri ile ilgili olarak sözlü veya yazılı bir açıklama yapılmadığını belirtti.

  Turan Çolakkadı, 2004’teki darbe girişimleri iddiası nedeniyle şüpheli olarak ifadesi alınan dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek, Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman ve Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına’nın “Kaçma ve delilleri karartma şüphesi bulunmadığı” gerekçesiyle serbest bırakıldığı yönünde bir açıklama yapmadığını, ifadelerinin yanlış yorumlandığını söyledi. Şüphelilerin serbest bırakılmasının suç şüphesini ortadan kaldırmadığını ifade eden Turan Çolakkadı, “Bana tahliye gerekçeleri sorulduğunda 'CMK 100. maddesi uygulanarak serbest bırakılmışlardır' dedim. 'Kaçma ve delilleri karartma şüphesi bulunmadığı için serbest bırakılmışlardır' diye bir açıklama yapmadım. Sanırım böyle yorumlamışlar” dedi.

  İddialar ve ele geçen delillerin değerlendirilmesinin devam ettiğini söyleyen Turan Çolakkadı, eski kuvvet komutanlarının görevi başındayken suç işledikleri gerekçesiyle soruşturma dosyasının yetkisizlikle Askeri Savcılığa gönderilmesi gibi bir durumun henüz sözkonusu olmadığını belirtti.

  BEN HENÜZ ÇAĞIRMADIM

  Ergenekon tutuklusu Emekli Binbaşı Levent Bektaş'ta ele geçirildiği iddia edilen “Kafes Planı”nda adları geçtiği belirtilen biri emekli 2 koramiralin ifadelerinin alınacağı iddialarına savcılıktan ikinci kez yalanlama geldi. Soruşturma savcısı Murat Yönder, amiralleri ifadeye çağırmadığını söyledi.

  Ergenekon Soruşturması kapsamında Poyrazköy'de gerçekleştirilen kazılar sırasında ele geçirildiği öne sürülen ve azınlıklara ile bir müzeye yönelik saldırı hedefleyen Kafes Operasyonu Eylem Planı'nda adları geçtiği iddia edilen Güney Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç, İzmir Foça Çıkarma Filosu Komutanlığı'ndan Tuğamiral Mehmet Ilğar ve emekli Koramiral Feyyaz Öğütçü'nün sorgulanacağı yönünde bugün yine gazetelerde haberler yer aldı. Daha önce de bir gazetede yer alan haberler soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Murat Yönder tarafından, “Yok öyle bir şey. Gelmeyecekler. Çağırmadım” denilerek yalanlanmıştı. Bugün bazı gazetelerde biri emekli 2 koramiralin sorgulanacağı haberlerinin yer aldığının hatırlatıldığı Savcı Murat Yönder, “Ben henüz çağırmadım” açıklamasını yaptı.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı