GeriGündem Komutanlar sınırda
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Komutanlar sınırda

Komutanlar sınırda

Suriye ve rejim güçlerinin İdlib kırsalına yönelik saldırıları nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) sınır hattına takviyeleri devam ederken, komutanlar da bölgede incelemelerde bulundu.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar başta Hatay, Kilis ve Gaziantep olmak üzere Suriye sınır hattındaki birliklerde inceleme ve denetlemeler yaptı. Güler ve Dündar, bölgedeki komutanlardan Suriye içinden gelen bilgiler ve her türlü olumsuz durum senaryosuna göre yapılan hazırlıklar hakkında ayrıntılı bilgi aldı. Her iki komutan Kilis/Çıldıroba’daki Müşterek Özel Kuvvet Komutanlığı’na da giderek, Türkiye’nin değişik bölgelerinden sınır hattına yapılan takviye personel ve araçların hazırlıkları ve dağıtımıyla ilgili bilgi alıp gereken emirleri verdi.

GÖZLEM NOKTALARINA TAKVİYEYE DEVAM

TSK’nın sevkiyatı sadece sınır hattına gönderilenlerden oluşmuyor. İdlib’in çevresinde kurulmuş her biri beton bariyerlerle çevrili 12 ayrı gözlem noktasına ihtiyaç duyulması halinde personel tank ve diğer ateş destek unsurları gönderme kararı alan TSK, dün de Türkiye sınır hattı yakınındaki gözlem noktalarını takviye etti. 1 numaralı gözlem noktasının bulunduğu Salva ile 2 numaralı gözlem noktasının bulunduğu Samaan Kalesi köylerine başta tank ve Fırtına obüsü olmak üzere değişik tür zırhlı ve ateşli araç takviyesi yapıldı. Bu gözlem noktaları yakınlarında Suriye’nin iç bölgelerinden göç edenler için kurulmuş kamplar bulunuyor.

TSK, önceki gün de en güneye denk gelen Hama’nın kuzeyindeki kırsalda kurulmuş olan 9 numaralı Morik gözlem noktasına tank ve değişik ateş destek unsurları ile takviye yapmıştı. Morik hattında rejim güçleri ile Rusya ve İran’a da ait gözlem noktaları bulunuyor. Güvenlik kaynakları gerekli duyulduğunda diğer gözlem noktalarına da takviye yapılacağını, buralardaki teyakkuz durumunun devam ettiğini, şu ana kadar gözlem noktalarının güvenliğini tehdit eden herhangi bir gelişme olmadığı bilgisini verdi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle