Gündem Haberleri

  Komutanlar adliyede

  Selahattin GÜNDAY /İSTANBUL/ DHA
  27.05.2011 - 14:44 | Son Güncelleme:

  “Balyoz Planı” soruşturması kapsamında ifadeye çağırılan 8 muvazzaf asker, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine geldi. Adliyeye gelenler arasında Orgeneral Bilgin Balanlı'nın da olduğu öne sürüldü ancak Balanlı'nın avukatı bu bilgiyi yalanladı. TSK'nın her yıl düzenlediği Efes ve Denizkurdu Tatbikatları'nın bu isimlerin ifadeye çağırılması nedeniyle iptal edildiği iddia edilmişti.

  9 KOMUTAN İFADEDE, TATBİKATLAR İPTAL

  Merkez Komutanlığına ait otomobillerle adliyenin savcı ve hakimlerin kullandığı Çırağan Caddesi'ndeki kapısını kullanarak adliye bahçesine giriş yapan askerler, daha sonra binaya alındı.

  ORGENERAL BALANLI ADLİYEDE / WEB TV

  İstanbul Merkez Komutanlığına ait otomobillerle Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine gelen muvazzaf askerlerden 1'inin korgeneral, 2'sinin tümgeneral, 1'inin tümamiral, 2'sinin tuğgeneral, 2'sinin de albay olduğu belirtildi.

   

  "Balyoz Planı" soruşturması kapsamında Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne gelen muvazzaf askerlerin sorguları devam ediyor. İstanbul özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Ayar’ın ifadesi aldığı şüphelilerden saat 21.00'e kadar 3’ünün ifadesi tamamlandı.

   TATBİKATLARIN İPTAL EDİLMESİNİN SIRRI 

  Balyoz Davası devam ederken, polisin Eskişehir’de hava istihbaratçı emekli Albay Hakan Büyük’ün çiftliğinde yaptığı aramada, yeni belgelere ulaşılmıştı. İddiaya göre belgelerde, Adıyaman Menzil Tarikatı’na ait Eskişehir Sivhisar’daki Bilvanis Çiftliği, Org. Balanlı’nın 1’inci Hava Kuvvetleri Komutanlığı yaptığı dönemde, RF-4 keşif uçaklarıyla izlemeye alındı. Ayrıca çiftlikle ilgili karadan da istihbarat çalışmaları sürdürüldü. İrticai faaliyette bulunulduğu ileri sürülen çiftliğe operasyon yapılması için 2007 yılında düğmeye basıldı. Ancak operasyon son anda durduruldu. Belgeler arasında ayrıca “gizli” ve “kişiye özel” ibareli fişleme raporları ele geçirildi.

  Balyoz Davası kapsamında yeni ele geçirilen belgeler kapsamında Org. Balanlı ile birlikte Korgeneral Turgut Atman, Tümgeneraller Beyazıt Karataş ve Nedim Güngör Kurutaş, Tuğgeneraller Mehmet Eldem ve Erhan Pamuk, Tümamiral Sinan Ertuğrul ve Kurmay Albay Mehmet Örgen ile ismi öğrenilemeyen üst düzey bir subay ifadeye çağırıldı. İddiaya göre, 7’si general toplam 9 muvazzaf askerin ifadeye çağırılması, Genelkurmay Başkanlığı’nca tepkiyle karşılanarak düzenli olarak yapılan iki ayrı tatbikat iptal edildi. Ancak Genelkurmay yetkilileri söz konusu iddiaları doğrulamadı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı