Gündem Haberleri

  Kömür sahasında faaliyetler durduruldu

  Hasan GÖÇER/AFŞİN(Kahramanmaraş), (DHA)
  14.02.2011 - 13:25 | Son Güncelleme:

  ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yaşamlarından umut kesilen 9 kişinin altında kaldığı Kahramanmaraş’ın Afşin İlçesi’ndeki Afşin-Elbistan B Termik Santrali’ne kömür sağlanan Çöllolar Kömür Sahası’ndan kömür çıkartma çalışmasının resmi olarak durdurulduğunu açıkladı.

  Yıldız, dünyada 50 milyon metreküplük, tonlarca toprak ve kömürün bir anda çöktüğü benzer olay olmadığını, sıradışı bir heyelan ile karşı karşıya olduklarını söyledi. Arama çalışmalarının durduğu sahada çalışmaların yeniden başlaması için teknik heyetin raporu bekleniyor.

  Çöllolar Kömür Sahası’nda bugün saat 06.30 sıralarında incelemelerde bulunan Bakan Taner Yıldız, daha sonra Afşin-Elbistan B Termik Santrali’nde basın açıklaması yaptı. Bakan Yıldız, göçük olan bölgede 60-70 metre yüksekliğinde toprak ve kömür olduğunu söyledi. Yaptıkları değerlendirme ardından Çöllolar Kömür Sahası’nda resmi olarak kömür çıkartma çalışmasının durdurulduğunu açıklayan Yıldız, şöyle dedi:

  "Özellikle sahada yaptığımız çalışmada bir kısım yerlerin riskini halen koruduğunu ve yeni heyelanlar olabileceğini gördük. O yüzden o bölgelerde bir çalışma yapılması söz konusu olmayacaktır. Tabii ki toprak altında kalanların canlı olma ihtimaline karşılık getirdiğimiz kurtarma ekiplerinin yanındaki köpeklerin yanı sıra toprak altında kalanların ölmüş olma ihtimaline karşılık da bu yönde arama yapacak köpek bulunduracağız. Hem Ankara’dan hem İzmir’den yeni bir ekip daha buraya gelecek. Şu anda birinci sıradaki amacımız, kendilerinden haber alamadığımız bu 9 kişiyle alakalı çalışmaları sonuna kadar sürdürmektir. Soruşturmalar, bununla alakalı hukuki süreç, denetim, müfettişler çalışmayacak anlamında değil. Bunlar çalışmaya başladılar. Başından beri bu çalışma başladı ve aynı şekilde yürütülüyor. Bu işin sorumlusu kimse, ister özel, ister kamu onunla alakalı tespitlerimiz ve çalışmalarımız devam edecektir. Kimsenin yaptığına, yanlış yaptıklarına kayıtsız kalma imkanımız, yetkimiz yoktur."

  Bakan Yıldız, dünyada Kahramanmaraş’taki olayın bir başka örneği olmadığını anlatırken, dünyada 50 milyon metreküp, 60-70 milyon tonluk bir heyelanın olmadığını, sıra dışı bir toprak kayması ile karşılaştıklarını anlatırken şöyle dedi:

  "Bunun getirdiği heyelanın yeni heyelanlar oluşturabileceğini tekrar söylüyorum. Bu depremden dolayı mı tetiklenmiştir, başka bir zeminde çok su mu birikmiştir, kaynağı nedir bununla alakalı net bilgiler henüz oluşmuş değildir. Çünkü bir kısım sondaj çalışmaları ve bir kısım laboratuvar çalışmalarının teyit etmesi gerekiyor, biraz zamana ihtiyacımız vardır. Bizim şu anda tek amacımız var. Ne Afşin-Elbistan Termik Santrali’ne buradan acilen kömür temin etmektir, ne de buranın işletilmesiyle alakalı kaygı ve endişedir. Şu andaki ana başlığımız 9 kardeşimize ulaşmaktır. Her gün düzenli olarak burada bilgilendirmeler devam edecektir. Ben burada olsam da, olmasam da hem kriz masasının başkanlığını yapan valimiz tarafından, hem de görevlendirdiği arkadaşlar tarafından burada düzenli bilgilendirmeler yapılacaktır."

  Göçük altında kalan işçilerin aileleriyle de görüştüğünü vurgulayan Yıldız, ailelerin kendilerinden kayıpların bulunması için tarih istediklerini ancak, ailelere net bir tarih vermediklerini, arama kurtarma ekiplerinin hayatını riske etmeyecek şekilde çalışmaların devam edeceğini ekledi.

  RAPOR BEKLENİYOR

  Arama çalışmalarının durduğu Çöllolar kömür sahasında yeniden çalışmalara başlanabilmesi için teknik heyetin raporu bekleniyor. MTA uzmanlarından da oluşan teknik bir heyetin bölgede yaptığı incelemede, yeni çatlaklar görülmesi üzerine arama-kurtarma ekiplerinin çıkarıldığı bölgeyle ilgili raporun ve sismik araştırmanın sonucunun çıkmasının ardından ekipler yeniden çalışacak.

  Bu arada, bölgedeki göçük sırasında çekilmiş bir cep telefonu görüntüsü daha ortaya çıktı. Çökme anını gösteren bu görüntüye göre, bölgedeki heyelan birkaç dakika sürüyor. Görüntüyü çeken işçinin, "Yolu götürdü. Kamyon, kepçe, yol kalmadı" sözleri duyuluyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı