GeriGündem Komünist ve iyi adam
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Komünist ve iyi adam

Komünist ve iyi adam
refid:15086313 ilişkili resim dosyası

Ünlü Meksikalı yazar, gazeteci, eleştirmen ve siyasi eylemci Carlos Monsivais 72 yaşında hayatını kaybetti.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 2 Nisanda hastaneye kaldırılan ve son haftalarda durumu ağırlaşan Monsivais'nın solunum sistemi rahatsızlığından öldüğü bildirildi.

Meksika'nın tarihi ayaklanmalarını, sosyal eğilimlerini ve edebiyatını 50 yıl boyunca inceleyen Monsivais, iki gün önce yaşamını yitiren arkadaşı, sol fikirdaşı Nobel ödüllü Portekizli yazar Jose Saramago ile birlikte Chiapas eyaletindeki Zapatistaların kamplarını gezmişti.

Devlet Başkanı Felipe Calderon'un bürosunda yapılan açıklamada, Monsivais'nın bir tarihçi ve döneminin tanığı olduğu belirtilerek, "Biz Meksikalılar onun eleştirel, derin düşünce dolu ve bağımsız görüşlerini özleyeceğiz" denildi.

 

Komünist ve iyi adam

Komünist ve iyi adam

JOSE SARAMAGO KİMDİR?

Jose Saramago Lizbon kentinin kuzeyindeki küçük bir köy olan Azinhaga'da (Ribatejo) doğdu. Yoksul bir köylü ailenin oğlu olarak büyüdü. Ailesiyle birlikte taşındığı Lizbon'da öğrenim gördü. Öğrenimi sırasında kırsal kesimde çalıştı. Ekonomik sorunları nedeniyle okulu bıraktı. Makinistlik eğitimi aldı. Teknik ressamlıktan redaktörlüğe, editörlüğe ve çevirmenliğe kadar birçok işte çalıştı.

Bir yayınevinde, yayın hazırlığı ve üretim departmanında görev yaptı. Diario ve Lisboa gazetelerinde kültür editörü olarak çalıştı. Siyasi yorumlar yazdı. Portekiz Yazarlar Birliği'nin yönetim kurulunda görev üstlendi. 1976'dan sonra kendini tümüyle kitaplarına verdi.

1993'te Kanarya Adaları'nda Lanzarote'ye yerleşti. Pilar del Rio ile evlendi. İlk romanı Günah Ülkesi (Terra do Pecado) 1947'de yayınlandı.

Yazarın romanları ve denemelerinin yanısıra iki şiir kitabı ve oyun kitapları da vardır.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle