Gündem Haberleri

  Komünist ülkelerin 10 yılda kat ettiği mesafe bizim 200 yılda geldiğimizden fazla

  Ayda KAYAR / İSTANBUL
  13.07.2001 - 02:10 | Son Güncelleme:


  ANAP kurmayları, dün Genel Başkan ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz başkanlığında İstanbul İl Merkezi'nde biraraya gelerek, kentin sorunlarını masaya yatırdılar.

  Yılmaz, Hazine arazilerinin satışını öngeren ve Cumhurbaşkanı'nın onayını bekleyen yasayı, ‘Sevindirici bir gelişme’ diye niteledi. Türkiye topraklarının yüzde 55'inin devlete ait olduğunu, Avrupa'da hiçbir ülkede böyle şey olmadığını söyleyen Yılmaz, şöyle konuştu:

  ‘‘Bu dünyada da çok azdır. Eski komünist ülkelerin 10 yılda katettiği mesafe bizim 200 yılda katettiğimizden daha fazladır. Yeni yasayla Hazine arazileri kişilere ve özel mülkiyete devredilecektir. Devlet gelir sağlayacaktır. Çarpık yapılaşma önemli ölçüde son bulacaktır. Bu en fazla İstanbul'u rahatlatacaktır.’’

  KRİZLİ GÜNDEMİN GÖLGESİ

  Türkiye'nin bir süredir sadece krizi konuştuğunu ve İstanbul'un sorunlarının ‘Krizli gündemin gölgesinde’ kaldığını belirten Yılmaz, kentin endişe verici deprem, ürkütücü Boğaz petrol trafiği ya da kapkaç olaylarıyla gündeme gelebildiğini söyledi. Yılmaz, İstanbul'un iç göçün yanısıra kargaşa yaşanan Balkanlar'dan da göç aldığını belirterek, en önemli sorunlardan birinin ulaşım olduğunu söyledi. Üçüncü Boğaz geçişi projesinin Türkiye'nin gündeminden kalktığını anlatan Yılmaz, ‘‘Ankara kendi sorunlarıyla, ekonomik krizle uğraşmaktan İstanbul'un sorunlarına yetişememektedir’’ dedi.

  YATIRIMCI SİNDİRİLİYOR

  Yılmaz,
  İstanbul'da yaşayan herkesin GAP Projesi'ni bildiğini, ancak onun kadar önemli olan Kurtköy İleri Teknoloji Parkı Projesi'nden çok az kişinin haberi olduğunu söyledi. Bu projeye 2 yıldır bir çivi bile çakılmadığını belirten Yılmaz, ‘‘Çözüm projelerini gerçekleştirmek isteyen insanlar korkutulup sindirilmektedir’’ dedi.

  YÜCE DİVAN'A GİDİYORDUM

  Yılmaz,
  Kurtköy Havaalanı Projesi'ni devletin askeri bir birimine verdiği için dönemin Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı ile hakkında soruşturma açıldığını söyleyerek, ‘‘Neredeyse Yüce Divan'a sevkim gündeme gelmiştir. Zamanın başbakanı olarak benim başıma gelmedik bela kalmamıştır’’ dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı