GeriGündem Komşuya PKK'yı yasakla çağrısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Komşuya PKK'yı yasakla çağrısı

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Petar Stoyanov'dan PKK'yı terör örgütü ilan etmelerini istedi. Stoyanov'un davetlisi olarak iki günlük resmi bir ziyaret için Bulgaristan'a giden Demirel, Stoyanov'dan PKK'nın Bulgaristan'daki faaliyetlerinin yasaklanması isteğinde bulundu.

Stoyanov'un Cumhurbaşkanı Demirel'e, terörün bütün bölgeyi tehdit ettiğini belirterek, PKK'nın faaliyetlerini sürdürmemesi için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini söylediği belirtildi. Heyetlerarası görüşmeler ve Ortak Sınırın Kara Mayınlarından Arındırılmasına İlişkin Anlaşma Töreninin ardından Cumhurbaşkanı Demirel'e, Bulgaristan'ın en yüksek madalyası olan Koca Balkan Dağları nişanı verildi.

Nişan töreninin ardından iki cumhurbaşkanı ortak bir basın toplantısı düzenledi. Demirel, basın toplantısında başbaşa görüşmelerine ilişkin bilgi verirken, Türkiye'nin Bulgaristan ile terör, uyuşturucu kaçakçılığı ve organize suçlar gibi konularda çok iyi işbirliği içinde olduğunu söyledi. Bulgar gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Cumhurbaşkanı, Kosova sorunuyla ilgili önemli mesajlar verdi.

Demirel, Stoyanov'un Kosova'ya müdahale edilmesi durumunda sorunun Bulgaristan'a sıçrayacağı endişesi ile ilgili olarak da, ‘‘Bulgaristan'ın herhangi bir tehdit ile karşılaşacağını sanmıyorum’’ dedi. Demirel, Stoyanov'un geçen hafta görüştüğü NATO Genel Sekreteri Javier Solana'ya da ilettiğini bildirdi. Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin NATO üyesi olduğunu hatırlatarak, Kosovo konusunda NATO ile birlikte hareket edileceğine dikkati çekti.

Demirel'e sıcak karşılama

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Peter Stoyanov tarafından Boyana Sarayı'nda sıcak bir şekilde karşılandı. Resmi törenin ardından yapılan görüşmede, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu da hazır bulundu.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle