GeriGündem Komşularının yardımlarıyla yaşıyorlar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Komşularının yardımlarıyla yaşıyorlar

Mersin'de yaşlı kadın, 3 yıldır tek kişilik yataktan başka hiç bir şeyin sığmadığı inşaat şantiyesindeki odada 2 kızıyla yaşam mücadelesi veriyor.

Portakal Mahallesindeki, Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğüne (MESKİ) ait arazide bir şantiyedeki odada yaşama tutunmaya çalışan aile, odaya ancak tek kişilik yatak koyabiliyor. Geceleri tavanı naylonlarla kapalı olan odada kızları F.Ş. (17) ve Ü.Ş'yi (20) yatıran anne Şerife Ş. (46), odanın önünde bulunan bir sedirde ise kendisi sabahlıyor.

Şerife Ş, AA muhabirine, eşi Veli Ş.'yi 8 yıl önce kaybettiğini söyledi.

Eşini kaybettikten sonra hayatının adeta alt üst olduğunu anlatan Şerife Ş, kirasyı ödeyemeyince oturdukları evden çıkarıldıklarını ve sonrasında da yakınlarıyla yaşamaya başladıklarını belirtti.

“Daha sonra yakınlarımız, bizimle yaşamak istemedi” diyen Şerife Ş, şöyle devam etti:
“Eşimi kaybettikten sonra alt üst olan hayatımı bir türlü düzene sokamadım. Yakınlarımın yanından ayrılmak zorunda kaldıktan sonra, son çaremiz olan MESKİ'ye ait şantiye odasına yerleştik ve 3 yıldır burada yaşıyoruz.”

KIZI AKLİ DENGESİNİ KAYBETTİ
Şerife Ş, kaldıkları yerin çevresinde zaman zaman madde bağımlısı gençlerle karşılaştıklarını ve bunların kendilerini rahatsız ettiğini söyledi.
Büyük kızı Ü.Ş'nin geçen yıl kimliği tespit edilemeyen madde bağımlısı bir genç tarafından cinsel istismara maruz kaldığını ifade eden Şerife Ş, “kızım yaşadığı olayın şokunu bir süre üzerinden atamadı, çoğu zaman ne yaptığının farkında olmadan hareket ediyor” dedi.
Talihsiz olayın küçük kızı F.Ş'nin de başına gelmesinden endişe ettiğini dile getiren Şerife Ş, şöyle konuştu:
“Hayattaki tek tutanağım olan kızlarımın sıcak bir yuvada yaşam süreceği günün hayalini kuruyorum. Yetkililerden kızlarımın sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlayacak bir ev istiyoruz.”

“OKUMAK İSTİYORUM”
Şerife Ş'nin küçük kızı F.Ş ise, yaşadıkları odanın önündeki sedirde ders çalışarak eğitimini sürdürmeye çalışıyor.
İlköğretim 8'nci sınıfta eğitim gördüğünü belirten F.Ş, okumayı çok sevdiğini ve eğitimini sürdürebilmek için destek istediğini söyledi.
Yardımda bulunmak için kendilerini ziyaret eden Tüm Şehit Ailelerine Hizmet Derneği yetkilileriyle sohbet ettiği sırada “okumak istiyorum, bana yardım edin” sözleriyle dernek üyelerini hüzünlendiren F.Ş, okuyup, ailesinin geçimini sağlamak istediğini vurguladı.

ŞEHİT AİLELERİNİN YARDIM ELİ
Tüm Şehit Ailelerine Hizmet Derneği Mersin Şube Başkanı Seyfettin Çalışkan ise, dernek olarak hiç bir kamu kurum ve kuruluşundan destek almadan, dernek olarak “Şehidimiz” adıyla çıkardıkları gazeteden elde ettikleri gelirle, ihtiyaç sahiplerine ulaştıklarını söyledi.
Bu kapsamda ilk etapta oluşturdukları içinde gıda maddelerinin bulunduğu 100 paket hazırladıklarını ifade eden Çalışkan, “dernek olarak yer yer gezip, hazırlanan paketleri ulaştırmak için ihtiyaç sahiplerini arıyoruz. Bu kapsamda ulaştığımız Şerife Ş. ve kızlarına da 2 koli paket bırakıp imkanlarımız ölçüsünde yaşamlarını kolaylaştırmaya özen gösterdik” dedi.

Şehitlerin vatan borcu için canlarını feda ettiklerini ifade eden Çalışkan, şunları kaydetti:
“Şehitlerimizin anısına çıkardığımız gazeteden elde ettiğimiz gelirle bizler de vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayarak, farklı bir açıdan vatan borcunu ödüyoruz. Ümit ediyorum ki, bizim kısıtlı imkanlarla yaptığımız yardım örnek olur ve bu ailenin acı yaşamı sonlandırılır.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle