Gündem Haberleri

  Komşular saklıyor

  ANKA
  20.01.2006 - 11:17 | Son Güncelleme:

  Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, bazı komşu ülkelerin kuş gribini sakladığını söyledi.

  Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’nin bazı komşularının kuş gribini gizlediğini öne sürdü. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Dedeman Oteli’nde gerçekleştirilen, bakanlar, valiler, bürokratlar ve diğer yetkililerin katıldığı ve kuş gribi konusunda alınacak önlemlerin görüşüldüğü değerlendirme toplantısında bir konuşma yaptı.
  Kuş gribini kanatlı hayvanlarda önemli oranda ölüme yol açtığını belirten Eker, Türkiye’nin göç yolları üzerinde olması nedeniyle hastalıktan daha çok etkilendiğini kaydetti.
  Hastalığın bu güne kadar 24 ülkede görüldüğünü, Türkiye’nin hastalığa rastlanan 25’inci ülke olduğunu vurgulayan Eker, kuş gribinin imha ve itlaf işlemlerinin yanı sıra vatandaşların bilinçlenmesi ile önlenebileceğine dikkat çekti.

  "KAPALI REJİMLE YÖNETİLEN KOMŞULARIMIZ HASTALIĞI GİZLİYOR"

  Eker, hastalığın yalnızca Türkiye’de görülmediğini, Kazakistan ve Rusya Federasyonu’nda da hastalığın görüldüğüne ilişkin bilgilerin olduğunu söyledi.

  Ayrıca kapalı rejimle yönetildiği bilinen komşu ülkelerde de kuş gribinin yayıldığına ilişkin duyumlar olduğunu vurgulayan Eker, "Komşumuz olan ve kapalı rejimlerle bilinen ülkelerde de görülmekte ancak bu ülkeler yapıları gereği hastalığın varolduğunu resmi olarak deklere etmemektedir" dedi. Eker, önlemlerin uluslar arası düzeyde işbirliği ile alınması gerektiğine işaret etti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı