Gündem Haberleri

  Komşu Türkiye’nin yardım teklifini kabul etmedi

  Banu ŞEN
  20.08.2012 - 16:31 | Son Güncelleme:

  Çeşme’nin hemen karşı kıyısı Sakız üç gündür alevler içinde…

  Çeşme ve Sakız arası 8 deniz mili mesafede. Yani uzansanız dokunuverecekmiş kadar yakın. Feribotla 45 dakikada Sakız’a ulaşmak mümkün. Hal böyle olunca arada kendiliğinden çizilmiş sınır yokmuş gibi oluyor bazen Çeşme ve Sakız’ın yerli halkı arasında. Balıkçılar birbirlerine yaklaşıp o sınırı geçmeden selamlaşıyor. Kimi zaman kaybolan ağlarını bulup, birbirlerine yardımcı oluyor. Çeşme ve Sakız halkı arasında film senaryosu olabilecek dostluk hikayeleri anlatılıyor. Sakız’a gittiğinizde esnaf “Hoş geldin komşii” diye karşılıyor.

  SAKIZ ADASI YANIYOR / Foto Galeri

  TÜRKİYE'NİN YARDIM TEKLİFİ GERİ ÇEVİRİLDİ

  İşte arada böyle komşuluk ilişkileri olunca bazen sınırlar unutulup birinin başı sıkıştığında, “Yardıma gelelim” refleksi de sözlere dökülüveriyor. Sakız üç gündür, cayır cayır yanarken karşı kıyı da ‘Ne yapabiliriz’ diye düşünüyor. Ancak adanın beşte birini küle döndürdüğü söylenen yangınla ilgili Yunanistan makamlarının yardım istemediği ve teklifleri de geri çevirdiği ortaya çıktı. /images/100/0x0/55eac5bff018fbb8f895be06

  Adayla ve Yunanistan’la ticari ilişkileri geliştirmek için yıllardır çaba sarf eden ve girişimlerde bulunan İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, yangını duydukları anda yardım teklifinde bulunduklarını kaydederek şunları anlattı; “Yangının ilk günü Sakız’ı, Valiliği aradık. ‘ İhtiyaç varsa yardım gönderelim mi’ dedik. Cevap vermediler. Aslında 5-6 yıl öncesinden, Kostas Karamanlis dönemine dayanan benim girişimlerim olmuştu.’Yangınlara karşı ortak müdahale için işbirliği yapalım’ dedik. AB Yangın 4 projesine dahil olduklarını yani Yangın 5 projesinde olduklarını söylediler. Bize de ‘Siz de dahil olun Yangın 6 olsun’ dediler. Yangın 4’ün içinde İtalya, Fransa, İspanya ve Portekiz vardı. Biz de ‘Sizde bir yangın olduğunda İspanya’dan Portekiz’den yardım gelene kadar biz en yakınınızdayız. Hemen müdahale etme şansı var’ dedik ancak yaklaşmadılar. Geçen sene Rodos yangınına da yardım teklifinde bulunduk . İstemediler. Şimdi de istemediler ve adanın en büyük gelir kaynağı olan sakız ağaçları da yandı. Bizim de karşıdan bakıp alevleri görünce yüreğimiz yandı.”

  Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu da Sakız Valisi’ni arayarak ‘Bir sıkıntınız varsa desteğe hazırız. Hemen gelebiliriz’ dediğini ancak Valinin yangının kontrol altında olduğunu söyleyerek teşekkür ettiklerini belirtti.

  Öte yandan Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri de uluslar arası saha olduğu için Yunanistan’ın yardım talebinde bulunmadan, girişimde bulunamadıklarını ve kendilerine Yunanistan’dan şu ana kadar herhangi bir talep gelmediğini bildirdi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı