Gündem Haberleri

  Kompleksli davranamayız

  Hürriyet Haber
  15.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan, önemli konularda ülkelerin kompleksli davramayacağını söyleyerek, Kuzey Irak’taki bölgesel Kürt yönetimiyle diplomatik temasa geçilmesini savundu.

  Erdoğan, "Bu adımlar dün atılmamışsa yanlış yapılmıştır" dedi. Erdoğan, partisinin dünkü Meclis grubunda, terörle mücadelede diplomasiden de yararlanmanın zorunlu olduğunu bildirdi. Hükümet olarak başta Irak merkezi yönetimi, ABD ve Kuzey Irak yerel yönetimi olmak üzere ilgili bütün tarafları içine alan bir çalışma yürüttüklerini anlatan Erdoğan şu mesajları verdi:

  Dün yanlış yapılmış

  Bu adımlar dün atılmamışsa yanlış yapılmıştır. Böyle önemli konularda ülkeler kompleksli davranamaz. Aksine çözüm yolunda akılcı ve gerçekçi bir biçimde ağırlığını koyar ve hissettirir. Türkiye’nin gocunacak hiçbir şeyi yok. Sonuna kadar diplomatik arayışını sürdürür ve masada verilen sözlerin yerine gelmesini muhataplarından ister. Bu, bir zaaf oluşturmaz, aksine güç oluşturur. Devlet ve Hükümet olarak atılması gereken bütün adımları kompleksiz bir biçimde atıyoruz, atacağız. Bu konunun istismar edilmesini de son derece talihsiz buluyoruz.

  Yeni adımları konuşuyoruz

  O günden bugüne de Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, gayet başarılı bir şekilde bu istihbarat paylaşımını devam ettiriyor. Bu yeterli değil. Terörün çözümü siyasettedir, diplomasidedir, yatırımdadır, üretimdedir, kalkınmadadır, ilerlemededir ve elbette bir boyutuyla, terör örgütüyle etkin mücadelededir. Türkiye Cumhuriyeti terörle mücadelesinde iç barışı daha da kuvvetlenerek inşallah başarıya ulaşacaktır. İç barışın, kardeşliğin, demokratik hakların, hukukun zedelendiği bir ortam, sadece terörün işine yarar. Hukuktan vazgeçmeyeceğiz, kalkınma iddiamızdan asla taviz vermeyeceğiz, adaleti erteleyen eski geleneğe asla dönmeyeceğiz. Demokrasinin çıtasını düşürelim de terörle mücadele edelim diyen bir anlayış asla kabul edilemez. Devletimizin tüm kurumlarında güçlü ve tam bir irade sözkonusudur.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı