Gündem Haberleri

  Komisyon oylaması için son tarih 9 Ocak

  hurriyet.com.tr
  23.12.2014 - 14:16 | Son Güncelleme:

  TBMM'de dört eski bakan hakkındaki yolsuzluk iddialarını soruşturmak üzere kurulan komisyonda, bakanların Yüce Divan'a gönderilip gönderilmemesine ilişkin oylama yeni yıla kaldı.

  Komisyon'un, eski bakanların akıbeti konusundaki oylaması için son tarih 27 Aralık idi. Ancak çalışmaların bu tarihten dört gün önce bitirilip, dün Komisyon'un oylama yapması bekleniyordu.

  Nitekim dün Komisyon, eski bakanların Yüce Divan'a sevk edilip edilmemesi konusunu oylamak için toplandı. Ancak Komisyon Başkanı AK Parti Milletvekili Hakkı Köylü, "yeni belgeler geldiğini" öne sürerek, komisyondaki oylamayı, muhalefetin itirazlarına rağmen erteledi.

  Komisyon oylaması için son tarih 9 Ocak 'Hiçbir şekilde Komisyon'un çalışmasına müdahil olmadık'

  MECLİS TATİLE GİRDİ

  Komisyon toplantısı sürerken, TBMM Genel Kurulu'nda da Türkiye'nin 2015 bütçe görüşmeleri tamamlandı. Ve TBMM Genel Kurulu, TBMM çalışmalarının 5 Ocak'a kadar tatil edilmesini kararlaştırdı.

  Bu tatil kararı doğrudan TBMM'deki yolsuzluk komisyonu çalışmalarını da etkiledi.

  HAKKI KÖYLÜ 4 ARALIK'TA "TATİL SONRASINA KALABİLİR" DEMİŞTİ

  Yolsuzluk soruşturma komisyonu Başkanı Hakkı Köylü, 4 Aralık'ta CNN Türk'te katıldığı programda, canlı yayında komisyon çalışmalarının zamanlamasına ilişkin bilgi vermiş ve komisyonda oylamanın "TBMM tatil sürecinin sonuna kalabileceğini" söylemişti.

  Programda, komisyon çalışmaları için belirlenen son tarihin 27 Aralık olduğunu kaydeden Köylü, "Ancak 27 Aralık'tan önce Meclis tatil kararı alırsa Komisyon'un süresi de donuyor. İşlemiyor" demişti.

  Köylü şöyle konuşmuştu;
  "Şu olabilir. Meclis'in tatile girme ihtimali var. 23 Aralık'tan itibaren. Meclis eğer tatil kararı alırsa, orada süremiz duruyor, işlemiyor. Tatilde sürelerimiz işlemiyor. Bizim son günümüz 27 Aralık'tı ya; dört günümüz var. Açıldıktan itibaren dört günümüz var"

  5 OCAK'TAN İTİBAREN DÖRT GÜN

  Hakkı Köylü'nün açıklamaları ışığında, Komisyon'un Yüce Divan oylaması için son tarihi de 9 Ocak oluyor.

  TBMM'nin tatil kararı aldığı 23 Aralık'ta Komisyon'un son oylaması için dört gün kalmıştı.

  Bu dört gün, TBMM'nin resmen tatili bitirip çalışmalarına başlayacağı gün olan 5 Ocak'a eklenecek. Böylece Komisyon'un oylama yapmak için son tarihi de otomatik olarak 9 Ocak olacak.

  OYALAMA VAR MI?

  Komisyon çalışmaları konusunda, kamuoyundaki soru işaretlerinden biri de "oyalama olup olmadığı" konusundaydı.

  Hakkı Köylü, 4 Aralık'ta bu soruya da yanıt verdi. Komisyon'un kendisine tanınan süreyi son günlerine kadar kullanmasının "oyalama olmadığını" vurguladı. Bu yöndeki soruları, "Oyalama ile ilgisi yok. Bu işi şimdiye kadar bitiremezdik" sözleriyle yanıtladı.

  CHP'Lİ ÜYE: GÜÇ SAVAŞI NEDENİYLE OYALAMA VAR

  Oysa muhalefet, AK Partili Komisyon Başkanı Hakkı Köylü gibi düşünmüyor. Komisyon'un CHP'li üyesi İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, komisyon çalışmalarında oyalama yapıldığını ifade ediyor.

  Aksünger, oylamanın ertelenmesinin ardından yaptığı açıklamada, "AK Parti içinde yaşanan güç savaşı" nedeniyle Yolsuzluk Soruşturma Komisyonu'nun çalışmalarında da "oyalamaya gidildiğini" söyledi.

  Komisyon'un bir diğer CHP'li üyesi Rıza Türmen ise şöyle konuştu;
  "Komsiyon'un iktidar partisi üyeleri üzerinde büyük baskı vardır. Bu baskının olumlu sonuç vermesi için zamana ihtiyaç vardır. Bu zamanda baskı yoğunlaştırılacak, sonunda bakanların Yüce Divan'a gönderilmemesi sağlanacak. Amaç budur."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı