Gündem Haberleri

  Komisyon için gizli oylama

  Saffet KORKMAZ-Nuray BABACAN
  27.11.2001 - 01:47 | Son Güncelleme:

  Anayasa değişikliklerinin ilk uygulaması, Bayındırlık eski Bakanı Koray Aydın hakkında verilen soruşturma önergesinde yapılacak. Aydın hakkında komisyon kurulması ‘gizli’ oylanacak, lider baskısı ortadan kalkacak.

  Anayasa değişiklikliği, Bayındırlık eski Bakanı Koray Aydın'a Yüce Divan yolunun açılmasına neden olabilecek. Anayasa'nın 100'üncü maddesinde yapılan değişiklik nedeniyle, ilk kez yarın, Aydın hakkındaki soruşturma önergesi ‘gizli oya’ tabi tutulacak. Böylece, milletvekilleri, parti yönetimlerinin baskısı olmadan oy kullanacaklar. İktidar kanadından gelecek destekle SP'nin önergesinin kabul edilmesi olasılığı bulunuyor.

  Anayasa değişikliğine göre, başbakan ve bakanlar hakkındaki soruşturma önergeleri, gizli oylanacak. Daha önceki uygulama soruşturma önergeleri hakkındaki ilk oylamanın açık yapılmasını öngörüyordu. Açık oy, parti yönetimlerinin denetimine açık olduğu için milletvekilleri aykırı davranamıyordu. Yarın, katılanların bir fazlası ‘evet’ derse, SP'nin Vurgun Operasyonu nedeniyle Aydın hakkında verdiği soruşturma önergesi kabul edilebilecek. Oylamanın gizli yapılması, liderlerin kontrolünü ortadan kaldıracak. Bu da DSP ve ANAP içindeki bazı milletvekillerinin muhalefetle hareket etmesine neden olabilecek. TBMM'de her iki parti içerisinde Aydın hakkında soruşturma komisyonu kurulmasını sağlamak yönünde kulis çalışmaları yapıldığı öğrenildi.

  KABUL EDİLİRSE

  Önerge kabul edilirse, Aydın hakkında komisyon kurulacak. Soruşturma Komisyonu, en geç 4 ay içinde çalışmalarını sonuçlandıracak. Komisyon, mahkeme gibi çalışacak ve Bayındırlık Bakanlığı'ndaki tüm ihalelere yönelik iddialarla ilgili her türlü bilgi ve belgeyi isteyebilecek. Komisyonun hazırlayacağı rapor, eski bakanın Yüce Divan'a sevkine gerek olup olmadığı yönünde hazırlanacak. Bu rapor da Genel Kurul'a sunulacak. Bu oylama da ‘gizli oyla’ yapılacak ve üye tam sayısının salt çoğunluğu olan 276 oy sağlanırsa, Aydın'a Yüce Divan yolu görünecek.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı