Gündem Haberleri

  Koltukları sarsıldı

  Hürriyet Haber
  17.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İLK kez bir Hizbullah operasyonunda polisin kayıp vermesi, Van Valisi Durmuş Koç ve Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya'nın koltuğunu sarstı.

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 5 polisin şehit düştüğü operasyonu değerlendirirken, ‘‘Tedbirsizlik olmadığını söyleyemem’’ ifadesini kullandı. Emniyet Genel Müdürü Turan Genç, ‘‘Van Emniyet Müdürü hatalı. Operasyon aceleci, tedbirsiz, hazırlıksız yapılmış’’ sözleri, olayda personelin yaşamına mal olan hatalar yapıldığı eleştirilerine neden oldu.

  İçişleri Bakanlığı'nca görevlendirilen 3 müfettiş tarafından soruşturulan operasyonda, bir dizi hatalar yapıldığı gündeme geldi.

  Cumhurbaşkanı ve Emniyet Genel Müdürü'nün açıkladığı gibi gerekli hazırlık yapılmadan operasyona girişilmesi, çelik yelek bile giymedikleri ileri sürülen personelin tedbirsizliği, çatışma deneyimine sahip birliklerden destek istenmemesi, önemli hatalar olarak sıralandı.

  TERÖR DENEYİMİ YOK

  Van Emniyet Müdürlüğü aslında uyuşturucu operasyonlarında büyük başarı sağlıyor. Ancak terörle mücadelede yeterince deneyime sahip değil. PKK terörü, kent merkezinden çok kırsal kesimde yoğunluk kazandı. Bu mücadeleyi de genelde asker yaptı.

  Teröristlerle kırsal kesimdeki mücadeleyi jandarma ve komando birlikleri yapıyor. Emniyet Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Özel Harekat birimi de teröristlere karşı zaman zaman askerlere destek veriyor.

  Van Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Terörle Mücadele Şubesi ekipleri ise genelde toplumsal olaylara müdahale ediyor.

  Son Hizbullah operasyonunda 5 polisin yaşamını yitirmesi, 6 polisin de yaralanmasıyla ilgili soruşturmada tüm hatalar, soruşturma sonunda tek tek ortaya çıkacak.

  2 örgüt evinde ölü ele geçirilen 5 teröristten Murat Hayva dışındakilerin kod adları da belirlendi. Terör örgütünün sözde bölge sorumlusu Sebahattin Sap'ın 'M.Şirin', askeri kanat sorumlusu Mehmet Nuri Balka'nın 'Davut', diğer militanlar Zahir Hayva'nın 'M.Sait' ve Nuri Baran'ın 'Enes' kod adını kullandıkları anlaşıldı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı