GeriGündem Kolonya ve parfüm orucu bozar mı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kolonya ve parfüm orucu bozar mı?

Kolonya ve parfüm orucu bozar mı?

Ramazan ayı öncesinde en çok araştırılan konulardan biri de orucu bozan durumlar oldu. Oruç tutacak olanlar, kolonya ve parfümün orucu bozup bozmayacağını sorgulamaya başladı. Peki orucu bozan hal ve durumlar nelerdir, hangi durumda oruç bozulur? Kolonya ve parfüm kokusu orucu bozan durumlar içerisine giriyor mu?

Gün içerisinde sık sık kullanılan kolonya ve parfümün oruç üzerindeki etkisi, oruç ibadetini doğru bir şekilde yerine getirmek isteyenler tarafından merak ediliyor. Peki, kolonya ve parfüm orucu bozar mı? Diyanet İşleri Başkanlığı, orucu bozan ve bozmayan şeyler listesinde kolonya ve parfüm konusuna da değindi.
Oruç tutanların deodorant, parfüm veya kolonya kullanmaları, bunları koklamaları caizdir. Bunlar yemek ve içmek sınıfına dâhil olmadığı için orucu bozmazlar.

HANGİ DURUMLAR ORUÇ BOZULUR?

Orucun temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar. Yemek ve içmek, yenilip içilmesi mûtat olan her şeyi kapsamı içine alır. Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 386-387). Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan alınan ilaçlar da aynı hükme tabidir.

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle