Gündem Haberleri

  Köln'de aşure günü

  A.A.
  19.02.2006 - 19:31 | Son Güncelleme:

  Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) merkezinde düzenlenen aşure günü, Hz. Hüseyin ve yandaşlarıyla Kurtuluş Savaşı'nda şehit olanlar için düzenlenen saygı duruşuyla başladı.

  Avrupa Parlamentosu Milletvekili Vural Öger, burada yaptığı konuşmada, “Belirli çevreler Müslüman ve Hıristiyanları birbiriyle çatıştırmak istiyorlar. Ben Sünni, Alevi ayrımına, iftiraya, yalancılığa, kin ve düşmanlığa, dini alet edenlere, insanları birbirine düşürenlere karşıyım” dedi.

  İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlerin de kendisini çok üzdüğünü belirten Öger, “Provokasyonlar çok yanlış, ancak büyükelçiliği ateşe vermek, bayrak yakmak da bir o kadar yanlış. Bizler daha soğukkanlı olmalıyız. Bize tepkimizi soğukkanlılıkla ifade etmek yakışır. Birbirimize düşersek zayıf düşeriz” diye konuştu.

  Türklerin, Avrupa'nın tüm ülkelerinden daha geniş bir coğrafyada çeşitli dinlerin bir arada hoşgörü içinde yaşadıkları bir imparatorluk kurduklarını ifade eden Öger, Alevilerin isteklerinin ırk, cins, din farkı gözetmeden, tüm insanların kardeş olduğu bir dünyada dostça, insanca yaşamak olduğunu kaydetti.

  Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Federal Meclis Milletvekili Lale Akgün de, böyle günlerde beraber olunması gerektiğini belirterek, ”Birlikte olmanın en güzel şekli bugün burada yaşanıyor” dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı