Gündem Haberleri

  Kolejlere kayıt riske girdi

  Hürriyet Haber
  01.07.2015 - 09:25 | Son Güncelleme:

  MİLLİ Eğitim Bakanlığı, YEP hesaplamalarında hata yapılan 371 gayrımüslim öğrenciyle ilgili olağanüstü bir toplantı yaptı. Edinilen bilgiye göre, bu öğrencilerin puanları yeniden hesaplandı, ancak bu konuda bir açıklama yapılmadı.

  Akşam 19.00’dan sonra bazı öğrencilerin puanlarının yeniden hesaplandığı ortaya çıktı. Bu öğrenciler, 15-20 puan civarındaki hak kaybı nedeniyle ön kayıtları dün saat 17.00’de sona eren Koç, İtalyan ve Avusturya Liseleri ile yüzde 100 burs alabilecekleri birçok okul için kayıt imkânını kaçırdı. Yargıya taşınan soru ve iptali nedeniyle altı gün gecikmeli açıklanan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) Yerleştirmeye Esas Puanları (YEP) krizinde sular durulmuyor. Din dersinden muaf ve özel okullarda okuyan gayrimüslim 371 öğrencinin puanlarının hesaplamasında yapılan hata nedeniyle dün Milli Eğitim Bakanlığı’nda olağanüstü toplantı yapıldı. Dersten muaf oldukları halde bilgilerinin e-okul sistemine eksik girilmesi ya da zamanında girilmemesi nedeniyle din dersi sınavına girmiş ve puanları sıfır olarak hesaplanan öğrencilerin hak kaybının önlenmesine yönelik dün bakanlıktan herhangi resmi bir açıklama gelmedi. Ancak, öğrencilerin dilekçelerinin incelendiği öğrenildi.

  KOLEJLERE KAYIT YAPTIRAMADILAR

  YEP’leri, 500’lük puanda etkisi din sorularının tamamı doğru yapılmış kabul edildiği taktirde birinci ve ikinci dönem TEOG sınavlarında 10’ar puan olmak üzere toplamda 20 puan düşük gelen öğrencilerin bekleyişi devam ederken, bu öğrenciler YEP ile öğrenci alan ancak ön kayıtları dün 17.00’da sona eren okullara başvuruyu kaçırdı. Bakanlıktan bir düzeltme bekleyen öğrenciler, aralarında Koç, İtalyan ve Avusturya liselerinin de bulunduğu yabancı ve Türk özel okullara kayıt yaptıramadı.

  BAŞARI SIRALAMASI DEĞİŞİR

  Uzmanlar, öğrencilerin uğradığı 15-20 puan civarındaki hak kaybının düzeltilmesi gerektiğini vurgularken, puan değişikliklerinin yüzdelik dilimlerde ve başarı sıralamalarında değişikliğe neden olacağını ifade ettiler.
  Cem Gülan (Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Eş Başkanı): Din dersinden muaf olduğu halde bu dersin sınavına girmiş ve sıfır puan almış gibi hesaplanan öğrenciler, hak kaybına uğradı. Yüzde 100 burs alabilecekleri birçok okulda kayıt şansını kaybetti. YEP ile öğrenci alan Koç, Avusturya ve İtalyan Liselerinde olduğu gibi birçok okulun fen lisesi bölümüne giremeyecek. Dün, saat 16.30’a kadar bakanlığın yeniden hesaplanan puanları açıklaması yönünde bir umudumuz vardı. ‘Ön kayıtlar uzatılsın’ demelerini bile bekledik. Akşam saatlerinde bazı öğrencilerin puanlarının yeniden hesaplandığını gördük. Bu öğrencilerin haklarının kaybolmaması için okullarla iletişime geçtik, gerekeni yapacağız.

  YÜZDELİK DİLİMLE TERCİH YAPIN

  Eğitim uzmanı Hatice Yılmaz, TEOG’a giren ve yüksek puan alan bir öğrencinin tercih listesini oluşturdu. Eğitim uzmanı Hatice Yılmaz, yüzdelik dilimi 0,78 olan bir öğrenci için tercih listesi oluşturdu. Bu yüzdelik dilimdeki bir öğrencinin en çok istediği okuldan başlayarak en düşük yüzdelik dilimdeki okullara göre sıralama yaptı. Öğrenci Anadolu yakasında oturuyorsa Kartal Burak Bora Anadolu Lisesi’ni Beylükdüzü’nde oturuyorsa Yaşar Acar Fen Lisesi’ni tercih edebilir. Bu durumda 25 tercih yapmaya da gerek yok. Öğrencinin 6’ıncı tercihine girme ihtimali yok. Çünkü, yüzdelik dilimi daha yüksek. 13’üncü tercihine düşme ihtimali de yok. Çünkü, bu okulun yüzdelik dilimi de kendi yüzdelik diliminden bir hayli düşük.

  LYS SONUÇLARI AÇIKLANDI, 3 SORU İPTAL

  Üniversite adaylarının merakla beklediği Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçları açıklandı. Tercihler 6-14 Temmuz arasında. ÖSYM’den yapılan açıklamada iki kimya, bir de İngilizce sorusunun iptal edildiği belirtildi. Sorulardan en az birini işaretleyen adayların, bu soruları doğru işaretlediği kabul edilerek puanlama yapıldığı açıklandı. İptal edilen soruların kimya temel soru kitapçığındaki 8 ve 14’üncü, İngilizce’de ise 49’uncu sorular olduğu belirtildi. Adaylar, sınav sonuçlarınıhttps://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile öğrenebilecekler. Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.

  KIZLAR DAHA BAŞARILI
  ÖSYM’nin verilerine göre sınavlara katılan kız adaylar, erkeklerden daha başarılı oldu. MF testinde kızlar 232.39 ortalama yaparken, erkekler 227.997; TM’de kızlar 234.493 ortalama yaptı, erkekler 229.273; TS alanında da kızlar 245.721, erkekler 244.939 ortalama yaptı. Sınavlara katılan kız öğrenci sayısı 477 bin 98 olurken, erkek öğrenci sayısı 476 bin 182 olarak açıklandı. LYS-1’e giren adayların 50’sinin; LYS-2’ye girenlerin 24’ünün; LYS-3’e girenlerin 43’ünün; LYS-4’e girenlerin 49’unun ve LYS-5’e katılanların 8’inin sınavı geçersiz sayıldı.
  Açıklanan verilere göre bu yıl devlet, vakıf, KKTC ve yurtdışındaki üniversitelere toplam 1 milyon 56 bin 129 kontenjan ayrıldı. Bunların 874 bin 989’u devlet, 158 bin 393’ü vakıf üniversitelerine ait. Diğerleri ise KKTC ve yurtdışındaki üniversitelere verildi.
  MF ve TM puan türlerinde en başarılı okul türü fen liseleri olurken, polis kolejleri TS puan türünde en yüksek ortalamayı tutturdu.
  Tercihler 6-14 Temmuz’da.

  TEOG ile ilgili soruları Milli Eğitim bürokratları ve Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği uzmanları yanıtladı

  Kolejlere kayıt riske girdi

  Bir öğrenci velisi 1.kayıt döneminde taban puanı yettiği için A, B ve C okullarına ön kayıt başvurusu yaptı. B ve C okullarına kayıt hakkı kazandı. B okuluna ücretini ödedi ve kayıt yaptırdı. Ancak 2.kayıt döneminde A okulunda halen boş kontenjan olduğunu gördü ve bir daha ön kayıt başvurusu yaptı ve kayıt hakkı kazandı. Kaydını B okulundan A okuluna nasıl alacak? B’deki kaydını iptal ettirip A okuluna mı kayıt yaptıracak?
  - Evet
  B okulundan A okuluna e-okul üzerinden nakil mi yaptıracak?
  - Bilgi işlemin kurduğu ekran üzerinden işlemler yürütülecek, öğrenci kayıtlı olduğu özel okuldan kaydını sildirip, kaydolmak olduğu özel okula gidip kayıt işlemini gerçekleştirecek.
  B okulundan A okuluna nakil için 17 Ağustos’u mu bekleyecek?
  - Özel okula 24 Haziran – 10 Temmuz 2015 tarihlerinde kayıt yaptıran öğrenci günlük işlemlerini yapabilecek. Bu süreç tamamlandıktan sonra 17 Ağustos sonrası arzu ederse başka bir özel okula kaydını alabilecek. Resmi okullar için ise nakil talebinde bulunacaklar.

  BAZI ÖZEL OKULLARIN KAYDI DEVAM EDECEK

  Öğrenci kabulünü kendi yönetmeliklerine göre yapan özel okullar 10 Temmuz 2015 ile nakillerin başlayacağı 17 Ağustos 2015 tarihine kadarki zamanda öğrenci kaydı yapamayacaklar mı?
  - Bu okullar öğrenci kaydı yapabilecekler.
  m Bir özel okula kayıt yaptıran öğrenciler için 6-16 Temmuz 2015 tarihinde tercih ekranı açılmayacağı belirtiliyor. Bu öğrencilerin bu dönem için yapması gereken bir işlem var mı?
  - 2015–2016 öğretim yılı için özel okullar, kendi yönetmeliklerinde belirledikleri puan hesaplama sistemine göre kayıt işlemlerini yapabilecek. Kayıt işlemini yapan bu öğrencilere tercih ekranı açılmayacak. Ancak bu öğrenciler okul değiştirmek isterlerse bu işlem nakil döneminde, nakil şartlarını taşıyanlar için mümkün olabilecek.
  m Açıköğretim Ortaokulu öğrencileri, kayıt kabul şartlarını taşımaları hâlinde, özel okula kayıt yaptırmayıp 6-16 Temmuz tarihleri arasında devlet okulları için tercih yapan ve bir tercihine yerleşen öğrenci, 17 Ağustos’ta başlayacak nakil döneminde puanı yeten bir özel okula geçebilir mi?
  - Evet, 17 Ağustos’tan sonra özel okullara geçiş yapılabilecek.

  ÖZEL OKULA KAYIT YAPANIN TERCİH EKRANI AÇILMAYACAK

  m Bir özel okula kayıt yaptırdıktan sonra bir başka özel okula geçebilir miyim? Ödediğim kayıt ücretinden ne kadar kesinti yapabilir?
  - Özel okullar kaydolup öğretim yılı başlamadan ayrılanlara yıllık ücretin yüzde 10’u dışındaki kısım iade edilir. Eğer öğrenci, öğretim yılı içinde özel okuldan ayrılmak isterse yüzde 10’a ayrıca eğitim gördüğü sürenin bedelini de özel okula ödemek zorundadır.
  m Bir özel okula kayıt yaptırdığım halde karşıma tercih ekranı çıkarsa “Bir özel okula kayıt yaptıracağım” seçeneğini mi işaretleyeceğim?
  -Kayıt işlemini yapan bu öğrencilere tercih ekranı açılmayacak.
  m Özel okullar için eğitim öğretim desteğine ne zaman başvurabilirim?
  - Ağustos’un ilk haftasında süreç başlayacak olup 3 Eylül tarihine kadar eğitim ve öğretim desteği öğrenci ve özel okul başvuruları alınması planlanlanıyor. Kılavuzu temmuz sonu gibi yayımlanacak.

  TEOG’DA EN SIK YAPILAN HATALAR

  Yüzdelik dilimi düşük olan okulu birinci tercihe yazmak: Tercih listesi girmeyi en çok istediğiniz okuldan, en az tercih ettiğiniz okula doğru sırayın. Öğrencinin yüzdelik dilimi düşük, puanı yüksek olan okulu birinci sıraya yazmasındaki amaç kendini garantiye alma isteğidir. Ancak yerleştirme yapılırken daha alta yazdığınız yüksek puanlı okullara, puanınız yetse bile, birinci tercihinize yerleştirilirsiniz.
  Yüzdelik dilimine dikkat etmeden kendi isteğinize göre tercih listesi oluşturmak: Yüzdelik diliminiz aslında tüm sınava girenler içindeki sıralamanızı gösterir. Okulların yüzdelik dilimi ise o okula geçen yıl yerleşen en son öğrencinin sıralaması demektir. Sınava giren öğrenci sayısında büyük bir değişim olmadığı sürece, okulların alacağı öğrenci sıralaması da değişmez. Seçtiğiniz tüm okulların yüzdelik dilimi, sizin yüzdelik diliminizden yüksek ise, herhangi bir okula yerleşmezseniz kaydınız otomatik olarak açık liseye yapılır.

  Yüzdelik dilimi tutmadığı halde herhangi bir okulu birinci tercihe yazarak öncelikle yerleştirileceğini düşünmek: Bir okula yerleştirme yapılırken, o okula birinci tercihinde yer verenlere değil, o okulu tercih edenler içinde puanı en yüksek adaya öncelik verilir.

  Kendi yüzdelik dilimindeki okullara gitmek istemediği için daha üst yüzdelik dilimindeki okullardan tercih listesi hazırlamak: Bu durumda hiçbir tercihinize yerleşme şansı olmaz, kaydınız otomatik olarak açık liseye yapılır.
  Okulun lokasyonuna bakmadan tercih yapmak: Aynı puan grubundaki okullardan en iyi okul, eve en yakın olandır. Özellikle her gün artan trafikte uzak okullara gitmeyi göze almak ders çalışmaya daha az vakit kalmasına razı olmak demektir. Özellikle Fen ve Sosyal Bilimler Liselerini seçenlerin yatılı bölüm olup olmadığına bakmaları gerekir.

  Tercih listenizi kendi kendinize yapıp okul müdürlüğü aracılığıyla onaylatmamak: Aman dikkat bu durumda tercih yapmamış sayılırsınız.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı