Gündem Haberleri

  Kolejde dayanışma

  Hürriyet Haber
  26.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  34 yıllık Özel Moda Koleji'nin mali krizden kurtulması için veli ve öğretmenler h arekete geçti.

  Veli ve öğretmenlerdan oluşan 40 kişilik temsilci grup 24 Mart 1999 Çarşamba günü Hürriyet İstanbul'un ‘‘Özel Moda Koleji'nde kriz’’ başlığıyla duyurduğu haberden sonra bir kez daha biraraya gelerek okul yönetimini sonuna kadar destekleme kararı aldı. Krize neden olan etkenler konusunda bilgi veren okulun kurucularından Ayşe Trak, velilerin kendisini iyi eğitimci ama kötü bir işletmeci olarak tanımladıklarını belirterek şunları söyledi:

  ‘‘Özel Moda Koleji 34 yıllık bir kurum. 24 yılım eğitimci ve idareci olarak bu okulda geçti. İlkokulun kurulması aşamasında ciddi yatırımlar içine girdik. Bu dönemde devletten teşviğe dayalı alacağımız vardı. Ama 5 Nisan krizi bizi vurdu. Alacaklarımızı alamadığımız gibi borçlanmaya da başladık. Hem faizlerin bizi etkilemesi hem de eğitim kalitesinden taviz vermeden yatırımlarımızı sürdürmemiz krizi derinleştirdi. Bankalar da üzerimize gelince 34 yılda ilk defa bu yıl maaşları gecikmeli ödemeye başladık. Dedikodular yayılmaya başlayınca da velilerimizi durumdan haberdar ederek toplantıya çağırdık. Borsada 25 trilyon batırdığımız ve okulun satıldığı gibi dedikodular hakkında yorum yapmak istemiyorum ama kasıtlı olarak üretildiğini düşünüyorum. Gelirin yüzde 80'i personele gidiyor. Geliriniz sadece eğitimdense, devletten de gerçek bir teşvik yoksa bunalabiliyorsunuz. Ama velilerin yardımı hibe değil borç niteliğindedir’’.

  Krizin en önemli nedeninin eğitim yatırımları olduğunu söyleyen edebiyat öğretmeni Aziz Tay da, ‘‘Yönetimin işletme hatasından sözedildi. Doğrudur. Ama yönetim, yıllarca yönetim eğitimin gelişmesi ve yeniliklere uyması için her projeye balıklama daldı. Seminerler, toplam kalite toplantıları, inceleme araştırma çalışmaları derken eğitim yatırımlarına oluk oluk para harcandı. Bir hata varsa yalnız bu.’’

  17 yıldır tarih öğretmeni ve müdür mavini olarak okulda görev yaptığını söyleyen Asuman Torungil ise, ‘‘Para için ya da profesyonelce yapılmayan belki de tek meslek öğretmenliktir. Bu nedenle sonuna kadar okulumuzun yanında olacağız’’ dedi.

  Veliler ise Bilfen Koleji'nin kendilerine ayrı sınıf açma, sene sonuna kadar para almama gibi bazı teklifler getirdiğini ancak çocuklarını başka okula göndermeyi düşünmediklerini söyledi. İki çocuğu Moda Koleji'nde okuyan Haldun Evecan ‘‘Bir veli olarak bu tip tekliflerden utanç duyduk. Üzerinde titizlikle durduğumuz konu eğitim müessesesinin saygınlığı. Bu nedenle çocuklarımızdan okula maddi destek verdiğimizi saklamıştık’’ dedi. Veli Ayşe Ürfüoğlu ise maddi sıkıntının öğrencilere hiçbir şekilde yansımadığını belirtirken, A. İzzet Bilgin de destek sürecini şöyle anlattı:

  ‘‘15 gün önce Ayşe Hanım (Trak) durumu açıklıkla anlattı. Bu toplantıda alınan karar doğrultusunda gönüllülerden oluşan bir grup okulun muhasebe kayıtlarını inceledi ve diğer velilere görüş belirtti. Bu asla velileri bağlayıcı bir karar değildi. Daha sonra isteyen herkesin 500'er milyon lira vermesi kararlaştırıldı. Bu, üç taksitte ödenecek ve borç olarak verilecek.

  Veli Haldun Evecan da öğretmen çocuklarının, kontenjandan okuyanların ve para vermek istemeyenlerden oluşan 200 kişi dışındaki 500 kişinin bu karara destek vereceğini beklediklerini söyledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı