Gündem Haberleri

  Kol kola eylem

  Ümit ÇETİN / MALATYA
  22.09.2013 - 01:05 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan, Malatya’da STK temsilcilerine hitaben yaptığı konuşmada, Ankara’daki roketatarlı eylemi kastederek, “CHP’nin Genel Başkanı eli kanlı diktatörlerin sırtını sıvazlayıp, eli kanlı terör örgütleriyle ortak eylem yapıyor” dedi.

  Demokratikleşme paketini 30 Eylül Pazartesi günü açıklayacağını belirten Erdoğan, şunları söyledi:

  PAKET PAZARTESİ ANKARA’DA

  Milletimiz ve özellikle kardeşliğimiz adına son derece önemli bir adımı atacak, çalışmalarını tamamlama aşamasına getirdiğimiz demokratikleşme paketini büyük ihtimalle ayın son günü, pazartesi günü Ankara’da açıklayacağız. Toplumun her kesimi, 76 milyonun her bir ferdini ilgilendiren düzenlemelerle Türkiye’yi ağırlıklarından kurtaracak, yeni bir aşamaya geçmiş olacağız. Bizim hiç kimseden gizlediğimiz bir paket yok. Demokratikleşme paketi zaten kimi yasal düzenleme, yönetmelik değişikliği ve Bakanlar Kurulu kararı gerektiriyor. Açıklandığı andan itibaren kamuoyunda tartışılacak, Meclis’e gelecek, müzakere edilecek ve nihayete erecek. Türkiye’yi bir üst sınıfa taşıyan bir paket hazırladık. En önemlisi de inşallah bu paketle kardeşliğimiz daha da güç kazanacak.

  PRİM VERMEYİN

  Buraya Malatya’ya gelip demokratikleşme paketi ile ilgili olarak karalama, istismar siyaseti yapanlar mutlaka olacaktır. Sizin bunlara prim vermeyeceğinize inanıyorum. Ne yaptıysak sizinle istişare ederek yaptık. Sizin bize verdiğiniz görevi de hakkıyla yerine getireceğiz. 11 yıl boyunca bizlere siz istikamet çizdiniz. Bundan sonra da hiç endişe etmeyin, sadece siz istikamet çizeceksiniz. Bize sermaye, medya amiralleri istikamet çizemez.

  UYANIK OLUN

  CHP’nin bizzat Genel Başkanı ve bazı milletvekilleri, Malatya başta olmak üzere bazı illerimizde Alevi vatandaşlarımızı tahrik etmek suretiyle, bayat bir senaryoyu hayata geçirmeye çalışıyorlar. Bu bayat senaryo karşısında tüm Malatyalı kardeşlerimin, tüm Türkiye’nin son derece uyanık ve dikkatli olmasını rica ediyorum. Dün (önceki gün) Ankara’da Emniyet Genel Müdürlüğü binasına ve polis evine roketatarlı bir saldırı gerçekleşti. AK Parti Genel Merkezi’ne saldırı düzenleyen örgüt ve kişi, Ankara’da kanlı bir eyleme kalkıştı. İşte Taksim’de CHP ile bu örgüt kol kola eylem yaptılar. ODTÜ’de CHP’nin milletvekillerinin gölgesinde bu kanlı örgüt birlikte eylemler yaptılar. Tüm uyarılarımıza rağmen CHP ve özellikle bazı CHP milletvekilleri hassasiyetleri kaşımaya devam ediyor. Bu kanlı örgütlerle adeta el ele, kol kola hareket ediyorlar. Barikatların en önünde CHP milletvekilleri var. Yalan haber yaymakta en önde yine onlar var. Milletvekili sıfatı taşıdığı halde sorumluluğunu unutup, taş atacak kadar kendini kaybedenler, gözünü kan bürüyenler var.

  2 MİLYAR DOLAR

  “Göçmenin 1,5 milyonu bizde, şu ana kadar 2 milyar dolar biz harcama yaptık. Helal olsun yapacağız. Bu millete ev sahipliği yakışır. Yani onlara uçak bombaları düşerken biz onları o bombaların altında mı bırakacaktık. Kapılarımızı açtık. Anamuhalefetin Genel Başkanı, eğer barışın ne olduğunu biliyorsa, bunu gitsin yol arkadaşı eli kanlı Esed’e anlatsın. Eğer barıştan bir şey anlıyorsa bunu gitsin önce kaos çığırtkanlığı yapan, barikat kuran hatta taş atan kendi milletvekillerine anlatsın. CHP’nin Genel Başkanı barış kavramını birdenbire hatırladı. Suriye’de 110 bin kişi ölürken, çocukları katleden zalimle milletvekilleri hatıra fotoğrafı çektiriyordu. Mısır’da darbe yapıldığında, halk sokakta katledildiğinde gittiler darbecilerin sırtını sıvazladılar. Reyhanlı katillerini kendilerine rehber edinenlerden barış hasıl olmaz. Türkiye’de kanı durdurmak için çözüm sürecine karşı çıkacaksın, öbür taraftan katil Esed’i korumak için barış kelimesine sığınacaksın. Bunu da hiç kimse yutmaz. CHP Genel Başkanı’na Dersim’i, 1940’ların o karanlık dönemlerini hatırlattığımda bize ‘Bırak tarihi bugünlere gel’ diyordu. Şimdi kendisi 9’uncu Yüzyıl’daki Haçlı Seferleri’nden bugüne gelemez oldu.

  TİNERCİ DEĞİL İNANÇLI NESİL

  “Bakıyorsunuz, bir dönem geliyor, Çanakkale’de gençliğimize, ‘bak buralarda dedelerimiz’ var diyor, alıyor Sarıkamış’a götürüyor, ‘burada bizim dedelerimiz’ var diyor. Bu ruhu vereceğiz ki gençliğimize geleceğimiz farklı olsun. Çünkü biz tencere tavacı yetiştirmeyeceğiz. Biz elinde molotofkokteylleriyle dolaşan bir gençlik yetiştirmek istemiyoruz. Elinde bilgisayarıyla yarınların güçlü nesillerini yetiştirmek istiyoruz. İnançlı bir nesil yetiştirmek istiyoruz, tinerci bir nesil değil. Malatya’nın ruh dinamiğinde ben bunu görüyorum. Bundan sonraki süreçte de aynı kararlılıkla yolumuza inşalah devam edeceğiz. Çünkü benim özellikle Malatyalı kardeşlerim bu konularda çok hassas.”

  SSK’YI YÖNETEMEYENLER...

  “Diktatörlükten bahsediliyor değilmi? Nerede diktatör, zalim kendi halkına silah doğrultan varsa bakıyorsunuz CHP orada. Nerede kan akıtan varsa biz onun karşısındayız. Ama CHP’liler onların yanında. Buradan açıkça söylüyorum. Dış politika bu CHP’nin genel başkanının buna aşacak bir meseledir. Bu iç politikada varlık gösteremeyen, dış politikada hiç varlık gösteremez. SSK’yı yönetemeyenlerin kalkıpta Türkiye’yi yönetmeleri mümkün olur mu? Bu iş tutarlılık, kararlılık işidir. Biz bu beyefendinin SSK Genel Müdürlüğü’nde, SSK hastanelerinde çektiğimiz çileleri biliriz. Reçetelerde aradığımız ilaçları bulamazdık. Hastane kapılarında çektiğimiz çileleri biliriz. Bunların geçmişlerinde nasıl benzin, yaz, gaz yağı kuyruğu varsa bilesiniz yine aynısı olacak. Bunları dinlemeyin. Bu iş yürek işidir. Biz dünyanın her lideriyle diplomasi kuralları içinde irtibat kurarız. Ama kendi halkına silah doğrultan, kanını akıtan, halkın tercihlerini çiğneyen zalimlerin karşısında da doğruyu söyleriz. Ecdadımızdan böyle gördük.”

  ŞAM’A, BAĞDAT’A SORSUN

  Bizim barışımıza, topraklarımıza biri saldıracak olursa aynen cevabını alır. Biz Kılıçarslan’ın, Nurettin Zengilerin, Selahattinlerin, Malatyalı Seyit Battal Gazi’nin torunlarıyız. CHP Genel Başkanı bizim de bu aziz milletin de kim olduğunu öğrenmek istiyorsa, Şam’ın, Kahire’nin, Bağdat’ın sokaklarında bizi sorsun. Ona anlatırlar. Hiçkimsenin endişesi olmasın biz bu oyunu bozuyoruz. CHP’nin Genel Başkanı diyor ki, helikopter düşürüldü, kullandığı ifade ‘Başbakan gaz alıyor.’ Bu ifade kullanılır mı? Bizim sınırlarımızı 2 kilometre geçeceksin, uyarılara rağmen bu ihlali devam ettireceksin, Türkiye’nin fantomları da orada turist gibi seni takip edecek.

  PİYASA ANLAYIŞI

  Yeni Anayasa çalışmaları ağır gidiyor. Önce 61’e kadar çıktılar, sonra hemen geri vites 59’a indiler. Şimdi diyorum ki madem mutabıksınız 59 maddeyi Meclis’ten geçirelim. Ona da yanaşmadılar. Niye, bunların işi gücü ipe un sermek, iş bitirmek değil. Biz piyasa insanı anlayışı ile yaklaşıyoruz. Bunlar böyle bir anlayışta Şu ifade kullanılır mı? ‘Bu maddelerin zaten çoğu işe yaramaz maddeler.’ Anayasa maddesi bunlar, üzerinde mutabık kalmışsınız. Bu kendinize de yaptığınız çalışmaya da saygısızlıktır.

  VALİ ÖRNEĞİ İLE BAŞKAN’A

  Malatya 750 bin sınırını geçti ve Malatya’yı büyükşehir statüsüne kavuşturduk. Gelirken yolda bazı sıkıntıları vatandaşlarım bana iletti. Vali’nin böyle bir derdi var mı? ‘Yapsam ne yazar, yapmasam ne yazar?’ diyor. Vali kardeşim kusura bakmasın. Ben siyasetçi olarak bunları söylüyorum. Vali, kaymakam aydan aya zaten maaşını alıyor. Ama siyasetçinin bu derdi var. Siyasetçinin vatandaşın oyuna ihtiyacı var. Bu hizmeti götürürse oyu istemeye yüzü olur. Ben seçime kadar buraya bir daha geleceğim. ‘Eğer bu bağlantı yolları bitmezse, gereğini aynen yaparız’ dedim.

  Malatya karşılaması

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, dün çeşitli açılış ve programlara katılmak için Malatya’ya gitti. Erdoğan, Malatya Erhaç Havalimanı’ndan kent merkezine gelişi sırasında, kendisine sevgi gösterilerinde bulunan kent halkını selamladı. Erdoğan, zaman zaman aracından inerek, yol kenarındaki vatandaşlarla sohbet edip, çocuklara oyuncak dağıttı. Erdoğan’ın geçiş güzargahında toplananlar üzerinde çeşitli yazılar bulunan pankartlar açtılar. Aksaray köyü yakınlarında da otobüsün önü vatandaşlar tarafından kesildi. Bu sırada bir çocuk otobüse yaklaşarak Erdoğan’a poşet içinde birkaç elma uzattı. Korumalar elmaları alırken, çocuk yolları yapılmazsa elmaların haram olmasını istedi. Çocukla bir süre konuşan Erdoğan, “Ağır oldu bu, beni üzdün” dedi. Malatya Valiliği’nin onuruna verdiği öğle yemeğinde, STK temsilcileriyle buluşan Erdoğan, kenti de gezdi. Erdoğan, yörede yetişen meyvelerden üretilen kuruyemişler satan bir işyerinden alışveriş yaptı.

  Erdoğan’a sembolik Gezi davası

  GEZİ eylemlerinde göstericilere destek veren ve polis müdahalesi sırasında şiddete maruz kalan 51 yaşındaki Oruç K., Başbakan Tayyip Erdoğan’a manevi tazminat davası açtı. Gezi olaylarının bir çok kişi için 1 Haziran 2013’te başladığını söyleyen K., bu tarihi temsil edecek şekilde 1620 lira 13 kuruşluk tazminat talep etti. Başbakan hakkında ayrıca savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu da belirten davacı K., “1620 lira 13 kuruşluk davadaki 1 rakamı şiddete maruz kaldığım günü, 6 rakamı Haziran ayını, geriye kalan 2013 ise 2013 yılını temsil ediyor” dedi. Özge EĞRİKAR / İSTANBUL

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı