Gündem Haberleri

  Köksal Köktuna emekli oldu

  DHA
  01.07.2015 - 18:58 | Son Güncelleme:

  THY'de 40 yıl kaptan pilot olarak görev yapan ve bunun özellikle 4 yılını "ANA" uçağında Cumhurbaşkanları ve Başbakanları uçurmakla geçiren Köksal Köktuna, son seferini İstanbul-Antalya-İstanbul arasında yaparak emekliye ayrıldı.

  THY'de 40 yıl kaptan pilot olarak görev yapan ve bunun özellikle 4 yılını "ANA" uçağında Cumhurbaşkanları ve Başbakanları uçurmakla geçiren Köksal Köktuna, son seferini İstanbul-Antalya-İstanbul arasında yaparak emekli oldu. Bugün yaptığı son seferinde, yanına eşi Cuyibar Köktuna'yı da alan Kaptan Pilot Köksal Köktuna, Atatürk Havalimanı'nda, uçağın altında arkadaşları ve kendisi gibi pilot olan oğlu Demokan Köktuna tarafından çiçeklerle karşılandı.

  ABDULLAH GÜL 'İSTERSEN KALKMAYALIM' DEDİ"

  Uçuş yaşantısına noktayı koyan Köksal Köktuna, "ANA" uçağında görev yaptığı zaman yaşadıkları konusunda sorulan bir soruya şu cevabı verdi: O görevlerde mesleki açılardan düşündüğünüz takdirde pek fazla bir gelişme olmuyor. Ama diğer yönlerden çok fazla gelişmeler oluyor. Orada mevcut Sayın Başbakanımızla, Cumhurbaşkanımızla uçmanın bir onuru var. Türkiye Cumhuriyeti'ni temsil eden insanlar olması nedeniyle. Bir sürü anılarım var ama, şu anda hatırıma gelmiyor. Hatırladığım bir görev vardı. Bir Sivas'tan kalkış göreviydi. Kalkacaktık. Ancak çok kötü bir hava vardı. O zamanki Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül, 'Arzu ederseniz kaptanım kalkmayalım buradan' diye bir talepte bulundu. Ben de kendisine 'Merak etmeyin efendim. Sizi emniyetli bir şekilde götürmek istiyoruz. Onun için herhangi bir riske girmeyiz' dedim. Sonra kalktık geldik."

  Köksal Köktuna, “Olaya pek 'veda' demek içimden gelmiyor. Esasında her veda bir başlangıç oluyor. Çok güzel bir duygu. Uzun seneler emek verdiğim THY'den ayrılmak biraz zor oluyor. Bunun neticede bir sonu olacaktı. Biz de bu sona yaklaştığımız için, mutlu ve sağlıklı bir şekilde olması güzel. Bundan sonraki hayatımızda mevcut bilgilerimizi arkadaşlarımızla paylaşabilirsek mutlu olacağız. Sivil Havacılık'ın müsaade ettiği 2 yılım daha var" dedi.

  “ÖMRÜMÜN 2,5 YILI HAVADA"

  Köksal Köktuna şöyle devam etti: Silahlı Kuvvetler'e 1975 yılında ilk uçuş hayatıma başladım.1988 yılında Silahlı Kuvvetler'den ayrıldıktan sonra özel bir şirkette havacılık hayatına başladım. 1995 yılında Türkiye'nin en büyük havacılık şirketi THY'de Boeing 737'de, bunu takiben RJ 70/100 uçakları ile kaptanlık dönemim başladı. Daha sonra Airbus A-319/320/321 uçakları ile uçmaya başladım. 4 sene Başbakanlık'a ait 'ANA' uçağında kaptanlık yaptım. Bu arada 2 yıl THY'de Uçuş İşletmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı yaptım. Tekrar Airbus uçaklarında kaptanlık görevime devam ettim. Ve şimdi de emekli oluyorum. Oğlumun yaş gününde emekli oldum. Ömrümün 2,5 yılı havada geçti. 25 bin saat uçtum."

  Etiketler: cumhurbaşkanı , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı