Gündem Haberleri

  Kök hücre araştırmalarına uluslararası destek

  Hürriyet Haber
  17.07.2001 - 12:59 | Son Güncelleme:

  Çeşitli hastalıkların tedavisinde kök hücre kullanılması yaklaşımına Amerikalıların yüzde 63'ü, İngilizlerin yüzde 62'si, Avustralyalıların yüzde 72'si ve Yeni Zelandalıların yüzde 66'sı destek veriyor.

  ABD, İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda'da halkın büyük bir kısmı, tıbbi araştırmalar için insan embriyosundan elde edilen kök hücrelerin kullanılmasına destek veriyor.
  Merkezi Avustralya'da bulunan Uluslararası Roy Morgan araştırma grubunun çalışmasına göre, bilim adamlarının tedavi için kök hücre kullanılması yaklaşımına Amerikalıların yüzde 63'ü, İngilizlerin yüzde 62'si, Avustralyalıların yüzde 72'si ve Yeni Zelandalıların yüzde 66'sı destek veriyor.
  İngiltere'de 466, ABD'de 501, Yeni Zelanda'da 561 ve Avustralya'da1298 kişiyle Haziran ayında yüz yüze yapılarak hazırlanan araştırmaya katılanların 14 yaş ve üstünde olduğu belirtildi.
  Uzmanlar kök hücre araştırmasının Alzheimer, Huntington, Parkinson, kanser gibi birçok hastalığın tedavisinde ve yeni organların gelişiminde kullanılabileceğini kaydediyor.
  ABD Başkanı George Bush'un kök hücre araştırmasında kullanılacakfederal bütçe konusunda önümüzdeki haftalarda karar vermesi bekleniyor. 
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı