GeriGündem Köfte patroniçesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Köfte patroniçesi

Ankara’da 16 yıllık bir geçmişe sahip İnegöl köftecisi Cambu’nun arkasındaki isim bir kadın: Canan İrengün.

Ankara'da İnegöl köftesi denince hiç şüphe yok ki akla ilk gelen isimlerden birisi Tunalıhilmi'deki Cambo. Lütfü İrengün bundan tam 16 yıl önce bir köfteci açtığı zaman bu kadar ünlü bir dükkân olacağını belki de bilmiyordu. Biraz toplu olması nedeniyle arkadaşlarının ona taktığı ‘‘Cambo’’ lakabını dükkânına vermişti. Bundan üç yıl önce Lütfü Bey'in vefatıyla birlikte bütün işlerini, o zamana kadar evhanımlığından başka bir iş yapmamış olan, eşi Canan Hanım üstlendi. Koç burcunun kendisine verdiği yöneticilik vasfı ve azmiyle, eşinden devraldığı bayrağı günümüze kadar başarıyla taşıdı.

Canan Hanım, eşini kaybetmenin acısını hissederken üzerine düşen ağır sorumluluğun da farkındaydı. Bu sorumluluğu tek başına taşıyacak gücü kendisinde buldu ve Lütfü Bey'in büyük çabalarla yarattığı Cambo'nun bayrağını taşımaya karar verdi. Her ne kadar dışardan bakınca bir kadın için 30'a yakın garsonla, komiyle, aşçıyla uğraşmak zor gibi görünse de o, bu iş için kolları sıvadı. Şimdi ise Cambo zincirine doğru yol alıyor. Zira ikinci derken, şimdi de üçüncü dükkân yolda.

Canan Hanım başarının sırrının da temizlikte yattığını söylüyor. ‘‘Kendi kullanmayacağın eşyayı, müşteriye de sunma ’’ ilkesiyle hareket ettiklerini belirten Canan İrengün, Cambo'nun her köşesine de bir kadının zarafeti ve inceliğini yansıtıyor. Günde yaklaşık 1000 porsiyon köfte sattıklarını belirten Canan Hanım ‘‘Benim kayınpederim kasaptı, bu nedenle etin iyisinden anlıyorum. İnsanların damak zevkine hitap etmek belki de dünyanın en zor işi. Ama bu zorluğu da yılların verdiği tecrübeyle aşıyoruz’’ diyor.Yorumları Göster
Yorumları Gizle