Gündem Haberleri

  Kofi Annan Suriye hakkında yazdı

  Hürriyet Planet
  03.08.2012 - 11:09 | Son Güncelleme:

  Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan görevinden istifa etti ve Suriye hakkındaki düşüncelerini Financial Times gazetesi için kaleme aldı. Suriye konusunda farklı uçlarda olan ABD ve Rusya ise birbirlerini suçladı.

  Yazısında Suriye'de binlerce sivilin hayatanı kaybetme ihtimalinin yükseldiğine vurgu yapan Annan, uluslararası toplumun bu vahşi gidişhatı engellemekte yetersiz kaldığını söyledi.

  Krizin çözümü için Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın geri adım atmasını ve görevinden ayrılmasını isteyen Annan, ancak askeri bir çözümün sonu getirmeyeceğini kaydetti.

  Rusya, Çin ve İran'ın tutum değiştirmesini isteyen Annan aynı çağrıyı muhalifleri destekleyen ABD, Türkiye, Suudi Arabistan, Katar ve İngiltere'ye de yaptı. Tarafların politik bir geçişe ikna edilmesi gerektiğini vurgulayan eski Özel Temsilci Suriye'nin hala felaketten kurtulabileceğini ancak bunun için cesaret ve liderlik gerektiğini belirtti.

  Özellikle ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e harekete geçmeleri için çağrı yapan Annan, uluslararası toplumun ortak hareket etmesi gerektiğinin altını çizdi.

  İSTİFAYA ULUSLARARASI TEPKİLER
  Annan'ın istifasının ardından ABD Rusya'yı BM Güvenlik Konseyi'nden Suriye'ye yaptırım içeren kararları veto ederek, Özel Temsilci'nin çabalarını bloke etmekle suçladı.

  Kofi Annan Suriye hakkında yazdı SURİYE’DE ASIL SAVAŞ ŞİMDİ BAŞLIYOR

  Rusya tarafı ise, ABD ve başka bazı ülkelerin muhalifleri el altından savaşmaya teşvik ederek, Annan'ın oluşturduğu 6 maddelik planı boşa çıkarmaya çalıştığını belirtti.

  Yazılı bir açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton “Ne yazık ki, BM Güvenlik Konseyi, Annan'a çabalarını  ilerletmesi için anahtar araçları vermede bloke edildi” ifadesini kullandı.

  AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ise yazılı açıklamasında, başlangıcından itibaren Suriye krizine  barışçıl çözüm çabalarını destekledikleri Annan'ın istifasının BM Güvenlik  Konseyi'nin Şam yönetimini zorlayacak kararlarda uzlaşamamasının ne kadar  talihsizce olduğunu gösterdiğini kaydetti.

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise Annan çok değerli, zeki ve dürüst bir kişi. Kararına çok  üzüldüm. Umarım uluslararası toplum, Suriye'de çatışmaları durdurmaya yönelik  çabalarına devam eder” değerlendirmesinde bulundu.

  Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi ise Arap Birliği'nin Suriye özel temsilciliğinden  istifa eden Kofi Annan'a teşekkürlerini sundu.

  Fransa'nın BM Daimi  Temsilcisi Gerard Araud, Suriye'deki BM gözlemcilerinin 19 Ağustos'ta ülkeden  ayrılabileceğini söyledi.

  Genel Sekreterin barışı koruma operasyonlarından sorumlu yardımcısı Herve  Ladsous New York'ta yaptığı açıklamada, "Genel Sekreter Ban, BM'nin bir şekilde  Suriye'de kalması gerektiğine inanıyor" diye konuştu.

  Ban Ki-mun'un, BMGK'ye, BM'nin Suriye'deki varlığını nasıl sürdürebileceğine dair öneriler getireceğini belirten Ladsous, ancak bu konuda  ayrıntıların henüz belli olmadığını söyledi.

  talya Dışişleri Bakanı Giulio Terzi, Birleşmiş  Milletler (BM) ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın görevinden  ayrılmasını olumsuz bir gelişme olarak değerlendirdi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı